Nutro imagery

Hledání

Chcete-li vyhledat články a produkty, zadejte níže klíčové slovo.

JAK ZABRÁNÍM NEVOLNOSTEM MÉHO DOMÁCÍHO MAZLÍČKA V AUTĚ?

Share Perfect Fit Sdílet
JAK ZABRÁNÍM NEVOLNOSTEM MÉHO DOMÁCÍHO MAZLÍČKA V AUTĚ?

Pokud berete svého psa nebo kočku s sebou na projížďku autem, může to být radost, nicméně domácí mazlíčci trpí nemocí z pohybu a to může zábavu snadno pokazit.

Jak tedy zabráním nevolnostem mého domácího mazlíčka v autě?

Zaprvé, podívejme se na důvody, proč je psům a kočkám v autě špatně, a následně si projdeme preventivní strategie.

PROČ JE ZVÍŘATŮM V AUTĚ ŠPATNĚ?

Hlavním důvodem je, že psi a kočky mají nemoc z pohybu, což je stejný důvod, jako nevolnost u lidí. Jde o pocit, který zažíváme, když zrakem vidíme něco jiného, než co cítíme ve vnitřním uchu. (Vnitřní ucho je nejniternější část našeho ucha - jde o vysoce citlivou oblast odpovědnou za sluch a rovnováhu.)

A stejně jako je nevolnost v autě pravděpodobnější u dětí, její pravděpodobnost je stejně tak vyšší u mladších psů a koček. Může tomu být v důsledku toho, je struktura vnitřního ucha u nich není dosud řádně vyvinuta, nebo v důsledku nedostatku zkušeností s cestováním. Mladší zvířata nejsou na pobyt v autě zvyklá a zažívají odlišné signály očí a vnitřního ucha zasílané do mozku.

Dalším důvodem, proč je psům a kočkám v autě nevolno, může být emocionální. Pokud cítili nevolnost jako štěňata nebo koťata, automaticky si budou spojovat auto s nepříjemnými pocity - což jejich nevolnost pouze zesílí - nebo pokud si budou spojovat cesty autem pouze s návštěvou veterináře, může to u nich vyvolávat strach. Strach se může projevovat nevolností.

JAK ZABRÁNIT NEVOLNOSTEM U VAŠEHO DOMÁCÍHO MAZLÍČKA

Naštěstí existuje několik strategií, které pomáhají v prevenci nevolností u domácího mazlíčka, a díky kterým je cesta autem - ať už delší nebo kratší - příjemným zážitkem.

 

  1. ZAČNĚTE BRZY

    Za prvé a především, to nejlepší co můžete pro svého mazlíčka udělat, je poskytnout mu dostatek zkušeností s jízdami autem, dokud jsou mladí, či jakmile je adoptujete. Díky pozitivnímu posílení se naučí, že cesty autem znamenají spoustu zábavy. Začněte krátkými cestami s příjemným cílem, jako jsou parky nebo návštěvy přátel, a vždy podporujte a posilujte jejich pozitivní zkušenosti mazlením, hrami, jejich oblíbenou hračkou nebo pamlskem. Buďte trpěliví, neboť váš mazlíček se učí novým dovednostem. Musí si zvyknout na tolik věcí - nové prostředí, nové vůně, nové hluky, nové vibrace. Nicméně v průběhu doby a díky trpělivosti si mazlíček začne spojovat auto se zábavou a brzy zvládne i delší cesty.

  2. ZAJISTĚTE MU POHODLÍ

    Psi a kočky by měli cestovat pokud možno v přepravních bednách bezpečně upevněných na zadním sedadle vozidla nebo v přívěsu. Psi lze rovněž přepravovat v kufru auta bez přepravní bedny, pokud je zde nainstalována psí mřížka nebo ochranná stěna. Pokud je dáte na zadní sedadlo, měli by být zajištěni popruhem a bezpečnostním pásem. V případě psů je bez ohledu na způsob přepravy umisťujte ve směru jízdy. To jim pomůže zaznamenat, že jedou dopředu a omezí to jejich zmatek z rozdílu mezi tím co vidí a co vnímá jejich vnitřní ucho a sděluje to mozku. V případě koček je důležité si zapamatovat, že jsou velmi citlivé na nové prostředí a zkušenosti, takže je lepší je autem nepřepravovat, pokud je to možné. Pokud je to nezbytné, přijměte speciální opatření, která jim pomohou zajistit pohodlí. Za prvé, zajistěte, aby se před cestou s přepravní bednou seznámily. Den před cestou postříkejte bednu syntetickými kočičími hormony a dejte do ní některou z domácích dek a oblíbenou hračku. Během cesty na ně dohlížejte, abyste se ujistili, zda mají pohodlí. Zkuste také zajistit, aby bylo prostředí ve vozidle co nejtišší a nejklidnější. Vyhýbejte se hlasité hudbě nebo rozhovorům.

  3. PŘED CESTOU JEN LEHKÁ SVAČINKA

    Pokud víte, že pojedete autem, nekrmte psa 6-8 hodin před cestou a dvě hodiny předem v případě koček. To jim pomůže udržet žaludek v klidu. (zdroj: http://dogtime.com/dog-health/general/20607-canine-car-sickness-what-to-do-about-it)

  4. ZABAVTE JE

    Pokud je to možné, mějte někoho, kdo si při cestách s kočkou vedle nich sedne a postará se o ně (více než jen mluvení s nimi, čištění a sledování, zda nepotřebují pauzu). Může to skvěle přispět k zabavení mazlíčka a omezení strachu. Rovněž pomáhá, když do bedny dáte něco z domácího prostředí - jejich oblíbenou hračku nebo deku - cokoliv, co je uklidní a poskytne jim předmět, na který se mohou zaměřit místo cesty autem. Před cestou autem si zajděte na delší procházku, aby se trochu unavili a během jízdy spali - což je optimální stav pro první jízdu.

  5. DĚLEJTE ČASTĚJŠÍ ZASTÁVKY

    Dejte si pauzu, pro sebe i pro mazlíčka, alespoň každé dvě hodiny. Častější zastávky jsou pro psy lepší. Nejenom, že si odpočinou od auta, ale mohou si i ulevit, protáhnout si nohy a seznámit se s novým prostorem. Pro kočky je nové prostředí obvykle zdrojem stresu, takže jim dejte přestávku vypuštěním z přepravní bedny, ale je lepší ponechat je v autě. Nikdy nenechávejte kočku nebo psa v autě samotné, a to ani ve stínu, ani s otevřenými okénky. Teplota uvnitř vozidla může velmi rychle stoupnout i během zatažených dnů, a hrozí riziko srdeční zástavy.

  6. LÉKY

    Stejně jako pro lidi, i pro domácí mazlíčky existují prášky na nevolnost v autě. Prodiskutujte to se svým veterinářem; může vám předepsat vhodné léky pro léčbu nevolností z pohybu a strachu u zvířat. Syntetické hormony mohou být, jak jsme již uvedli výše, silně uklidňující pro kočky, a mohou jim pomoci s novým prostředím. Nevolnost v autě není příjemná zkušenost, ale s pomocí několika postupů a opatření příště zajistíte pohodlnou cestu i pro svého mazlíčka. Buďte trpěliví, zaměřte se na pozitivní posílení a dle potřeby použijte léky. Váš mazlíček (zejména pak pes) se bude brzy těšit na vaše další velké dobrodružství

ZDE NAJDETE NAŠE VÝROBKY

Produkty Perfect Fit naleznete i u našich retail partnerů