PŘIHLASTE SE DO logo-cat-dog

Zapomněli jste heslo?

Vyplňte vaši emailovou adresu pro zaslání odkazu na vytvoření nového hesla.

loader

PŘIHLASTE SE DO logo-cat-dog

Zaslali jsme vám email

Klikněte na odkaz a následujte instrukce pro nastavení nového hesla. Pokud vám nepřišel email, zkontrolujte vaši složku pro spam.

PŘIHLASTE SE DO logo-cat-dog

Zaslali jsme Vám potvrzovací email.

PŘIHLASTE SE DO logo-cat-dog

Poslat znovu potvrzující email

Vyplňte vaši emailovou adresu pro zaslání potvrzovacího emailu.

loader

STRAVA

Výživa pro kočky: Výhody krmení mokrým i suchým krmivem

Umění tvorby směsí

Pojem „smíšené krmivo“ se běžně používá k označení výživy, kdy je vaší kočce, či kotěti, podávána směs mokrého a suchého krmiva. Výhod je celá řada a jsou dobře zdokumentovány. Tento způsob stravování má nejen pozitivní dopad na celkový dobrý stav vaší kočky díky vyvážené a chutné výživě. Přináší rovněž měřitelné výhody, které pomáhají překonat řadu překážek v celém jejím životě.

Krmení koťat: „Rozmanitost hned od začátku“

Jak již pravděpodobně víte, preference vašeho kotěte v oblasti stravy jsou nejprve ovlivněny stravovacími návyky jeho matky a později stravovacími návyky, které nastavíte vy během prvního roku jeho života. Díky tomu je velice přínosné vystavit vaše kotě široké škále jídla jak nejdříve je to jen možné, což rozšíří jeho stravovací preference již od útlého věku. Toto platí zejména ve vztahu k míchání mokrého a suchého krmiva, které umožní kočkám naplno využít přínosů této stravy pro močové cesty a udržování hmotnosti v době, kdy to nejvíce potřebují - po sterilizaci.

Obecně se doporučuje představit vašemu kotěti mezi 2 a 3 měsícem širokou škálu jídel, napřed mokrá (pěny, omáčky a malé kousky mokrého krmiva), poté suchá (ve vhodné velikosti pamlsku!), vše za dodržování adekvátní doby pro přechod na novou stravu. Díky podávání takto rozmanité stravy v tak brzkém věku bude vaše kočka, poté co dosáhne dospělosti, snadněji akceptovat pestrou škálu jídel, a sníží se tak její tendence odmítat nová jídla. Stručně řečeno bude méně vybíravá!

Pár slov od Dr. Corinne Lesaine, konzultační veterinářky Perfect Fit – Zatímco koťata většinou upřednostňují nová jídla a užívají si proces objevování pachů, chutí a textur, bylo vypozorováno, že ve stresových situacích se často vrací ke známějším „uklidňujícím“ jídlům a odmítají jídla nová. Proto je vhodné vytvářet pro vaše kotě pozitivní prostředí, aby mohlo rozvíjet své zkušenosti s jídlem a nestát se tak vybíravým jedlíkem!“

Láska vaší vykastrované kočky k jídlu

Do jednoho roku věku jsou tři čtvrtiny dospělých koček vykastrovány1,a téměř polovina všech dospělých koček žije vevnitř, což jsou dva fenomény, které mohou potenciálně způsobovat problémy s chováním, a také vedou k sedavému životu moderních koček, čímž se může zvýšit pravděpodobnost zdravotních komplikací, jako je nadváha či problémy močového traktu. Navíc jakmile kočka dospěje, vždy dochází k postupnému snižování aktivity. Proto je pro zdraví vaší kočky nezbytné, aby byly po kastraci porce krmiva upraveny dle její „ideální hmotnosti“. V této záležitosti by vám měl být schopen poradit váš veterinář, který vám zodpoví vaše případné dotazy v době kastrace.

Výhody krmení koček suchým i mokrým krmivem od Perfect Fit

ČÍST VÍCE

Pár slov od Dr. Corinne Lesaine, konzultační veterinářky Perfect Fit – „Po kastraci se může u vaší kočky projevovat rostoucí chuť k jídlu. Běžná past, do které se lapí spousta majitelů koček, je zvyšování porcí jídla spolu se zvyšující se váhou kočky, jelikož se domnívají, že jejich kočka stále roste.

Jedna z efektivních metod pro udržení váhy je používání směsi mokrého a suchého krmiva, tedy kombinace granulí a mokrého krmiva např. 1 kapsička denně. Vysoký obsah vody v mokrém krmivu podpoří aktivitu kočky a bude stimulovat její kalorický výdej, čímž pro ni bude jednodušší zůstat v kondici.

Navíc kombinace mokrého a suchého krmiva spojuje výhody obou typů, například pomáhá kočkám udržet si správnou rovnováhu vody a podporuje zdraví močových cest, stejně jako mokrá krmiva. Tato kombinace navíc také poskytne vaší kočce příležitost vyzkoušet širší škálu jídel, která by jí mohla chutnat!“

Výživa starších koček

S přibývajícím věkem kočky tolik nehledí na příjem tekutin a trable s močovými cestami se tak mohou stát novým problémem. V této fázi života jsou výhody směsí suchého a mokrého krmiva důležitější než kdy dříve, jelikož 2 kapsičky mokrého jídla za den2 mohou pokrýt 73 % doporučeného denního příjmu vody! . Mimo jiného mohou směsi suchého a mokrého krmiva pomoci ušetřit vaši kočku v pokročilejším věku řady zdravotních problémů spojených s dehydratací. Například britské krátkosrsté, perské a siamské kočky jsou více náchylné k takzvaným „močovým“ kamenům, pevným tělesům vytvořeným z minerálů, které mohou kočkám komplikovat, nebo i znemožnit, močení:

Fakta: Na základě výzkumu centra WALTHAM®3 kočky, a to i ty starší 7 let, které získávají více než 52 % své vody z krmiva4 , jsou více fyzicky aktivní než ty, co jí pouze suché granule. To je překvapení, že?

Závěrem…

Krmiva Perfect Fit™ byla vyvinuta na základě odborných poznatků z oblasti výživy Centra WALTHAM®. Tyto produkty reflektují vývoj moderního životního stylu vaší kočky a její aktuální potřeby. Nicméně věříme, že celková pohoda vaší kočky se zdaleka netýká jen jejího žaludku. Zdravá výživa je samozřejmě nutností, ale my víme, že fyzická aktivita a hravá interakce jsou rovněž nezbytné, protože tím poskytnete vaší kočce tu nejvyšší možnou kvalitu života a pomůžete jí užívat si jej od prvních krůčků až po stáří.

  • 1 Enquête TNS-Soffres 2014.
  • 2 Pro průměrnou 4kg dospělou kočku. WALTHAM® Science.
  • 3 Cameron 2010, Alexander 2013, WALTHAM® Science.
  • 4 Potřeba více než 1 kapsičky denně pro průměrnou 4kg dospělou kočku.
Nastavení souborů cookie