Nezapomeňte koupit svému psovi jeho vlastní vybavení na péči o srst. Nezapomeňte mu koupit správný kartáč pro jeho srst v závislosti na její délce. Tím zůstane jeho srst nejenom zdravá a zářivá, ale péče o ni je také příležitost pro navázání vztahu s vaším psem.
Připravte si základní zdravotnické potřeby jako je psí kartáček na zuby.
… a bezpečné prostředí.
Ujistěte se, že jste odstranili všechny prvky, které by mohly být potenciálně škodlivé nebo toxické pro vašeho psa. Některé látky, jako jsou čistící prostředky, jsou pro něj zcela zjevně škodlivé, ale pro psy jsou toxické i jiné věci, například čokoláda, rozinky, cibule, česnek, nebo dokonce rostliny (oleandr, lilie, vánoční hvězda, filodendron, hortenzie, hyacint, narcis a tulipán).
Odstraňte všechny škodlivé předměty jako jsou elektrické kabely nebo ostré předměty z jeho dosahu. Malé štěně se bude pokoušet jíst, polykat nebo žvýkat prostě vše, co najde. Rozmyslete si, zda necháte během počáteční doby objevování vašeho štěněte v domě rozmístěny relativně nákladné předměty. Všichni víme proč!
Pořiďte si fotografii svého psa jakmile přijde do rodiny. Bude to mimořádně užitečné, i pokud se vám kamarád na procházce či jinde ztratí. V některých zemích se vyžaduje úřední identifikační karta, na základě které mohou majitelé domácích mazlíčků doložit jejich registraci. Noste ji s sebou v peněžence.
Kromě toho zvažte zaznamenání kontaktů na svého veterináře do svého telefonu, abyste je v případě nutnosti měli po ruce. Využijte pravidelných návštěv u veterináře, abyste zajistili vakcinaci svého psa, jeho správnou identifikaci v Národním registru prostřednictvím mikročipu a jeho dostatečné protiparazitární ošetření i případné zdravotní pojištění. Váš veterinář vám také může pomoci vybavit lékárničku obsahující základní potřeby jako roztok na vyplachování očí, pinzetu, roztok na vyplachování uší, obvazy…
Příchod vašeho nového společníka domů
V závislosti na věku a velikosti nového štěněte nebo psa vyberte vhodné cestovní příslušenství na cestu domů. Kupte klec pro štěně, popruhy na sedadlo nebo mřížku pro psa pro vašeho nového spolucestujícího. U štěňat dejte přednost bedně pro štěňata, protože jim poskytuje větší pocit bezpečí na stresující první cestě. V případě dospělého psa se můžete rozhodnout pro bezpečnostní popruh nebo mřížku pro psa.
Pach staré hračky nebo přikrývky od předchozího majitele také pomůže zmírnit počáteční úzkost psa. Cestování, nové pachy a cizí zvuky se mohou podílet na tom, že se pes může cítit vystrašený a znepokojený. Je velká pravděpodobnost, že bude štěkat nebo kňučet, což je zcela normální. Mluvte na psa uklidňujícím hlasem a dejte mu čas na překonání tohoto strachu.
Novému psu rovněž kupte obojek nebo popruh a vodítko (M4). Jak obojek, tak popruhy a vodítko bude třeba vyměnit, až bude pes starší a silnější.
První den doma s ním
Pokud nejste připraveni, přinést nového psa domů může být překvapivě stresující pro vás oba. Mějte na paměti, že zatímco vy a vaše rodina jistě s velkým nadšením uvítáte svého nového psa nebo štěně ve svém životě, on v tento emocionální den potřebuje co nejvíc uklidňování. Postupujte podle těchto jednoduchých kroků, abyste zajistili, že cesta proběhne tak hladce, jak jen je to možné, a že setkání s vaší rodinou bude radostný a šťastný zážitek pro všechny.
Setkání s novou rodinou
Nejdříve si o příchodu nového psa promluvte s rodinou a rozhodněte, kdo se bude podílet na které části péče o něj. Rozhodněte o tom, kdo ho bude krmit, kdo s ním bude chodit na procházku, kdo po něm bude uklízet atd.
Vyhněte se nadměrnému nadšení nebo přetěžování štěněte či psa v počátečních fázích a nechte jej, aby se přizpůsobil novému prostředí. Postupně jej seznamujte s jeho novým prostředím, včetně nových členů rodiny, aniž byste jej nutili do interakce s někým od prvního dne.
Začněte dobrým jídlem a hraním
První den dodržujte dřívější stravovací režim a pokud se rozhodnete pro změnu krmení, předpokládejte přechodné období 5 až 7 dní. Jak bude vaše štěně růst a dosáhne dospělosti, upravte mu stravování podle věku a míry aktivity.
Voda je jednou ze základních živin vašeho psa. Zajistěte mu přístup k čisté čerstvé vodě v domě i mimo něj.
Co ještě byste mohli udělat? Ano, samozřejmě, připravte nějaké stimulační hračky! Existují stovky typů psích hraček, z nichž můžete pro svého nového společníka vybírat. Venkovní hračky, domácí hračky, hračky pro hry majitele se psem, hračky dávkující krmivo atd. Nezapomeňte koupit hračky odpovídající věku a hrát si co nejčastěji.
Hra je krásný způsob jak posilovat vazbu mezi vámi a vaším milovaným životním společníkem. Hraní je rovněž dobrý způsob jak udržovat stimulaci vašeho psa a jeho aktivitu v průběhu života. Takže buďte se svým novým kamarádem trpěliví! A on bude na oplátku trpělivý s vámi.
Stručně řečeno, zajištění řádné potravy a vody pro vašeho psa od samého začátku vám pomůže zajistit pro vašeho nového společníka snadnější přechod do vašeho domu. Ale poté, co jste se postarali o jeho základní výživové potřeby, nezapomeňte, že váš pes nejvíc ze všeho potřebuje spoustu pozornosti a času na hraní. Určitě naplánujte čas na hraní a začněte budovat láskyplné pouto, které bude sílit každým dnem!