Nutro imagery

Hledání

Chcete-li vyhledat články a produkty, zadejte níže klíčové slovo.

JAK URČÍM CHARAKTERISTIKY PLEMENE MÉHO PSA?

Share Perfect Fit Sdílet
JAK URČÍM CHARAKTERISTIKY PLEMENE MÉHO PSA?

Pokud jste adoptovali psa, nemusíte mít informace o původu jeho rodičů nebo genetické vazbě. Jinými slovy, váš pes je jedinečný a nepatří k žádnému plemeni. Přesto může být lákavé identifikovat plemena vašeho psa, zejména pokud má krásné modré oči huskyho a postavu labradora. Některý z rodičů vašeho psa může náležet ke konkrétnímu plemeni, nicméně v tom si nemůžete být jisti, pokud není uveden v národní plemenné knize vaší země. Následně se musíte pečlivě podívat na jeho morfologické charakteristiky a chování (vlastnosti) a podle nich se můžete pokusit stanovit křížená plemena, z nichž váš psí kamarád pochází. To může být poměrně náročné, takže se neváhejte obrátit o pomoc na svého veterináře. Ten každý den potkává mnoho různých psích plemen a nepochybně vám může poskytnout spoustu užitečných informací. Následně se podívejte na oficiální webové stránky plemen a chovatelů, které poskytují podrobné informace o charakteristikách jednotlivých plemen. Nakonec si nezapomeňte promluvit s někým, kdo by vám mohl poskytnout informace o minulosti vašeho psa. Pokud je váš pes štěně, může být nalezení konečné informace složité, takže je lepší pár měsíců počkat, dokud plně nevyroste, a následně se k posouzení vrátit.

Učeného odhadu můžete dosáhnout na základě pozorování, nicméně pokud chcete mít jistotu ohledně plemen v genetickém dědictví vašeho psa, měli byste absolvovat test DNA. Veterinární ordinace Mars Veterinary – součást střediska WALTHAM Centre for Pet Nutrition - vytvořilo Panel moudrosti – soupravu, která vytvoří zprávu o DNA vašeho psa smíšených plemen.

Existuje mnoho morfologických znaků, které můžete zohlednit, jako například:

TVAR HLAVY

Typ hlavy psa lze rozdělit do tří hlavních kategorií: Dolichocefaličtí (neboli dlouholebeční) psi (tj. kólie nebo afghánský chrt), brachycefaličtí psi s širokou lebkou (tj. boxer nebo shi-tsu), a mesocefaličtí psi, kam patří plemene se středně velkou hlavou a lebkou, která spadá někam mezi dvě výše uvedené skupiny. Mesocefaliská skupina zahrnuje většinu psů (například labradora, belgického ovčáka, australského ovčáka...).

TVAR A POSTAVENÍ UŠÍ

Uši psa mají nejrůznější tvary (tj. knoflíkový, netopýří (tj. připomínají křídla netopýra), složené, dlouhé, široké, ve tvaru V...), nicméně obecně se rozdělují do tří skupin. K těm patří: sklopené nebo ohnuté uši (tj. psi ve skupině loveckých, jako je jezevčík), stojící nebo vztyčené uši (tj. pinč nebo jorkšírský teriér, německý ovčák nebo sibiřský husky) a poloohnuté nebo zvednuté uši (tj. kolie nebo shetlandský ovčák...).

TEXTURA A ZABARVENÍ SRSTI VAŠEHO PSA

Psi mají širokou paletu textury a délky srsti včetně krátké (např. bígl nebo pinč), „drátovou“ (tj. teriéři jako je Jack Russel teriér), dlouhou (tj. kolie, . flanderský bouvier, maltézský psík...) a vlnitou (tj. labradoodle, cockapoo), kromě jiných.

Srst vašeho psího kamaráda má rovněž velké množství vzorů, včetně dvoubarevných nebo srsti se dvěma barvami (např. zrzavé a bílé zabarvení u některých koršpanělů), tečkovaných vzorů (tj. dalmatýn), tříbarevných vzorů (často černá, hnědá a bílá u psů jako je bernský salašnický pes), melírové nebo vzorované (tečky s tmavšími barevnými prvky na světlém podkladu, s nimiž se setkáváme u mnoha kolií, australského ovčáka) a pestrá paleta barev včetně černé a hnědé, zlaté, plavé, pískové, zrzavé, rezavé, citrónové, čokoládové, abychom jich jmenovali alespoň několik. Nezapomínejte však, že vzor srsti a její barva se výrazně liší i v rámci plemene, takže například bígl může být dvoubarevný i tříbarevný.

Zohlednit můžete rovněž celkovou stavbu těla a konstrukci vašeho psa (hubený, mohutný nebo zavalitý atd.), zda má specifické znaky jako je bradka nebo knírek (jako u skotského teriéra nebo knírače), stejně jako jeho hmotnost, výšku a postavení ocasu.

CHARAKTEROVÉ ZNAKY A PLEMENA

Některá plemena se rovněž pojí s konkrétními vlastnostmi, temperamentem či vlohami, takže můžete posoudit chování svého psa a jeho reakce v různých situacích. Nezapomínejte, že i v rámci jednotlivých plemen existuje široká paleta vzhledu i chování. Jinými slovy, u všech plemen se vyskytují obě části spektra. S ohledem na to je mnohem vyšší pravděpodobnost, že pokud si vyberete chovného psa místo míšence, získáte psa se specifickým vzhledem nebo chováním.

Zvažte několik otázek: Zda je klidný a tichý nebo zda štěká a je neustále v pozoru (např. westhighlandský bílý teriér, bígl)? Hlídá dům? (tj. německý ovčák). Vystupuje ochranitelsky vůči členům rodiny (tj. belgický ovčák malinois nebo labradorský retrívr)? Neustále hrabe (tj. teriéři, boxeři)? Miluje vodu (tj. pudlové, labradorští retrívři, novofundladský pes) nebo mají vynikající dovednosti v oblasti nošení (např. zlatý nebo labradorský retrívr)? Projevuje pastevecké instinkty (tj. border kolie, australský honácký pes, bouvier)? Neustálé stopuje (tj. bígl nebo ohař)? Má hodně energie (např. kolie, Jack Russell)? Má vysoce vyvinutý smysl pro smečku stejně jako intenzivní potřebu fyzické činnosti a svobody (tj. husky)?

BĚŽNÉ PSÍ POJMY

-Čistokrevný pes narozený ze dvou psů stejného plemene. Plemenný pes je čistokrevný pes zapsaný či zaregistrovaný v národní plemenné knize psů příslušné země. Tyto dva pojmy mohou být nicméně občas používány jako synonyma.

-Kříženec je pes, jehož rodiče jsou známí a patří ke dvěma odlišným plemenům. Někdy se tento pojem používá pro úmyslně odchované psy.

-Smíšení psi jsou psi, jejichž rodiče jsou rozdílného plemene.

ILUSTRAČNÍ NÁVOD

Tento návod představuje jednoduchý způsob identifikace možných plemen v rodě vašeho psa podle různých morfologických kritérií. Je určen jako pomůcka pro rychlé posouzení křížení plemen a k identifikaci dominantního typu plemene. Jedná se nicméně pouze o vodítko a nenahrazuje odbornou analýzu psích plemen.

Husky*Beauceron

Jak identifikovat plemena vašeho psa?
Zde nabízíme několik kritérií:

Tento pes projevuje veškeré typické znaky Beaucerona: černá a zrzavá srst, čtverhranný profil s dlouhým čumákem, ani úzkým, ani zašpičatělým, krátká, hladká srst. Nicméně krásné modré oči sibiřského huskyho a zašpičatělé, trojúhelníkové, vztyčené nebo rovné uši jsou nezaměnitelné. Tento příklad křížence ukazuje silnou dominanci znaků beaucerona nad znaky sibiřského huskyho.

Jak vidíte na tomto kříženci, dvakrát prohnuté zadní nohy jsou typickým znakem beaucerona.

Druh španěla (kokr nebo bretaňský)*Německý ovčák nebo labrador

Jak identifikovat plemena vašeho psa?
Zde nabízíme několik kritérií:

Tento středně velký pes má několik charakteristik, které jsou typické pro některé lovecké psy, jako je španěl, s poměrně krátkýma, trojúhelníkovýma, pokleslýma ušima, středně dlouhou srstí, která přečnívá u uší a na nohou, a jemně mandlově tvarované oči. Nicméně celková černá barva s jemně bílým vzorem na hrudi není u španělů běžná.

Dlouhý tvar čumáku s pouze jemně vyčnívající špičkou naznačuje míšení s labradorským retrívrem nebo německým ovčákem (nebo jejich křížencem).

Tento kříženec vykazuje predominantní znaky loveckého psa, jako je španěl v nejširším smyslu slova, nicméně s určitými charakteristikami odkazujícími na směs německého ovčáka či labradora. V tomto případě lze tohoto psa s určitou nejistotou považovat za křížence španěla.

Typ griffon (Korthalsův griffon*neidentifikovaným plemenem by mohl být Pyrenejský ovčák….)

Jak identifikovat plemena vašeho psa?
Zde nabízíme několik kritérií:

Sklopené uši tohoto psa otočené dozadu, středně dlouhá hrubá srst s obočím a knírem a dlouhý čtverhranný čumák naznačují Korthalsova griffona. Nicméně jeho velké proporce jsou pravděpodobně způsobeny křížením s velkým psím plemenem. V tomto případě vidíme predominantně morfologické znaky Korthalsova griffona, nicméně s bílou srstí, což naznačuje původní křížení, neboť druhé plemeno je složité identifikovat.

Bišonek*Pudl

Jak identifikovat míchaná plemena psa?
Zde nabízíme několik kritérií:

Celobílý kožich střední délky, jemný, hedvábný a jemně vlnitý, pokleslé uši, středně velké rozměry s poměrně čtverhrannou hlavou a černýma kulatýma očima, to všechno jsou znaky typičtější spíše pro bišonka než pudla.

Kříženec jorkšírského teriéra*pravděpodobné druhé plemeno pinč nebo jiný teriér

Jak identifikovat míchaná plemena psa?
Zde nabízíme několik kritérií:

Černozrzavý kožich, světle hnědý na hlavě a kratší nohy, středně velká postava s tělem, které je spíše delší než vyšší, dlouhý čumák s jemně vyrýsovanou špičkou odkazují spíše na německého ovčáka nebo teriéra. Nicméně krátká hrubá srst, obočí a fousky, vztyčené, špičaté uši a tmavší vnější lem víček zase odkazují spíše na přítomnost teriéra. 

Morfologické charakteristiky tohoto psa jsou poměrně různorodé a naznačují predominanci stop teriéra, navzdory absenci ocelově modré barvy na těle, která je typická pro jorkšírského teriéra. Na pečlivější posouzení tohoto křížení se vyžaduje zkušený odborník.

Kříženec německého ovčáka*kolie

Jak identifikovat míchaná plemena psa?
Zde nabízíme několik kritérií:

Světle hnědý kožich s bílými znaky, nákrčník, střední velikost, velmi dlouhý čumák a krátká až středně dlouhá srst jsou jednoduše identifikovatelné charakteristiky. Analýza se nicméně komplikuje kvůli důležité výšce v kohoutku, vzhledem k tomu, že tento pes může bez potíží dosáhnout hlavou na stůl, postavení uší, které jsou mírně ohnuté, nicméně vztyčené, a typ ocasu (srpovitý nebo mečový ocas) - což naznačuje křížení s některým z ovčáckých psů.

Zde nacházíme vyváženou směs morfologických charakteristik německého ovčáka a kolie. Rodiče jsou známi, štěňata v košíku projevují více či méně výrazné charakteristiky německého ovčáka či kolie. Tento pes je jedním ze štěňat, které představují rovnováhu 50/50 charakteristik obou plemen.

Kříženec Jack Russell teriéra

Jak identifikovat míchaná plemena psa?
Zde nabízíme několik kritérií:

K charakteristikám Jack Russell teriéra patří bílý kožich s flíčky černé, světle hnědé a zrzavé barvy, zejména na hlavě a ocase, drsná srst, vztyčené uši, rovný vztyčený ocas a malá výška v kohoutku, stejně jako poměrně čtvercově utvářený hrudník střední velikosti.

V tomto konkrétním případě vidíme několik kritérií, které nám pomohou stanovit další plemena psů bez dalšího vyšetřování. Je pravděpodobné, že křížení proběhlo s jiným plemenem teriéra, možná kníračem nebo křížencem pyrenejského ovčáka.

Typ labrador (jako labrador je identifikován pouze jeden z rodičů)

Jak identifikovat míchaná plemena psa?
Zde nabízíme několik kritérií:

Dominantní morfologie pochází od labradora, od černé srsti a světle bílých znaků pod hrudí.

V tomto konkrétním případě vidíme několik kritérií, které nám pomohou stanovit další plemena psů bez dalšího vyšetřování dalších psů v oblasti. Výška v kohoutku, šířka ramen a typ ocasu mohou pomoci, nicméně se zdá, že druhý rodič byl sám kříženec.

Labrador*Husky

Jak identifikovat plemena vašeho psa?
Zde nabízíme několik kritérií:

Kulatá hlava tohoto psa, sklopené uši a krátký žlutý kožich, to vše jsou charakteristiky labradorského retrívra. Nicméně výrazné modré oči a černá víčka jsou typická pro huskyho.

Zde vidíme originální směs morfologických znaků světlého labradorského retrívra a sibiřského huskyho. V genetickém dědictví tohoto psa se nicméně pravděpodobně vyskytují i další plemena. 

ZDE NAJDETE NAŠE VÝROBKY

Produkty Perfect Fit naleznete i u našich retail partnerů