Nutro imagery

Hledání

Chcete-li vyhledat články a produkty, zadejte níže klíčové slovo.

MĚL BYCH V LÉTĚ ZMĚNIT RUTINU KRMENÍ MÉHO PSA?

Share Perfect Fit Sdílet
MĚL BYCH V LÉTĚ ZMĚNIT RUTINU KRMENÍ MÉHO PSA?

Jak je důležité zajistit pro vašeho psa kvalitní, výživné krmivo v rámci konzistentní rutiny krmení víte.

Ale co v létě? Měli byste změnit jeho rutinu nebo krmení?

V závislosti na věku, plemeni a životním stylu může váš pes v teplejších měsících měnit své chování. Psi obvykle více odpočívají, vydávají méně energie a jejich chuť k jídlu je v důsledku toho menší.

To je normální. Pokud si zachovají svou tělesnou hmotnost, udrží si hydrataci a chladí se a pokud jim poskytujete výživné krmení, není třeba se ničeho bát, pokud váš pes v létě nezkonzumuje obvyklé množství krmiva. Jedí tolik, kolik potřebují a kdy to potřebují.

Je tedy v pořádku, pokud jim rutinu krmení odpovídajícím způsobem upravíte. Můžete omezit velikost porce, pokud nejedí tak, jako normálně. Pouvažujte také o krmení v chladnějších částech dne ráno či večer, neboť jejich zažívání způsobuje zahřívání, což může mít dopad na jejich oběhový systém.

JAK BUDE MŮJ PES REAGOVAT NA VYŠŠÍ TEPLOTY BĚHEM LÉTA?

Výzkumy ukazují, že různá plemena mají různé teplotní intervaly, které jsou pro ně neutrální (v klidu, bez fyzické námahy). Jedná se o interval venkovních teplot, kdy vás pes nepotřebuje aktivní termoregulaci, aby si zachoval stabilní tělesnou teplotu.

Pro krátkosrstá plemena se neutrální teplotní interval odhaduje v rozmezí 20 až 25° Celsia. U dlouhosrstých plemen se odhaduje mezi 15 a 20° Celsia a u plemen jako je aljašský husky tento interval klesá až na 10 až 15° Celsia.

To znamená, že pokud teplota vystoupá nad neutrální psí interval, můžete si všimnou zrychleného dýchání, které představuje nejúčinnější způsob ochlazování jejich těla. Tato termoregulační činnost může omezit jejich úroveň energie, a tím i chuť k jídlu. Zkontrolujte, zda má přístup k čerstvé, čisté vodě a krmte jej v chladnějších částech dne (ráno nebo večer).

Dopad bude mít pochopitelně i jeho věk a životní styl. Aktivnější psi budou vyžadovat více krmiva, aby měli dostatek energie pro své aktivity.

NADMĚRNĚ ZRYCHLENÉ DÝCHÁNÍ U PSŮ: JAK POSTUPOVAT?

Ačkoliv se psi přizpůsobí širokému spektru teplot, mohou mít s příliš vysokými teplotami problém. Psi primárně regulují svou tělesnou teplotu dýcháním. Když vydechují horký vzduch naplněný vodními parami a vdechují chladnější vzduch, chladí si tím tělo.

Intenzita, s jakou váš pes dýchá, je dobrým ukazatelem jeho pohodlí. Pokud se váš pes vyskytuje v nadměrně horkém prostředí, dýchání není dostatečně efektivní metoda chlazení - teplý vzduch nedokáže vyměnit za chladný a riskuje přehřátí.

Za teplých dní, s teplotami nad 35-40 °Celsia, zejména v případě vysoké vlhkosti (vyšší než 80%) bez proudění vzduchu, sledujte dýchání svého psa zvlášť pozorně. Pokud se zdá, že mu není dobře, přijměte kroky ke snížení jeho tělesné teploty: nechte ho si zaplavat nebo mu dopřejte chladivou koupel, vyvětrejte místnost a vždy mu zajistěte dostatek vody na pití.

Během vrcholného léta můžete dělat hodně věcí, kterými zajistíte pohodlí a bezpečnost svého psa v maximální možné míře.

HYDRATACE A MOKRÉ KRMIVO

Zajištění hydratace je nejdůležitější věcí pro psa během horkých měsíců a existuje mnoho způsobů jak zajistit, aby měl váš pes vždy dostatek vody a byl v bezpečí.

Svému psovi vždy zajistěte dostatek čisté pitné vody na stíněném místě. Sledujte jeho misku a průběžně ji doplňujte.

Vzhledem k tomu, že mokré krmivo má mnohem vyšší obsah tekutin než suché krmivo, je skvělou volbou pro teplejší měsíce, zejména u malých a středních psů, neboť tito někdy nemají dostatečný příjem tekutin. Vyšší obsah vlhkosti vám pomůže s hydratací vašeho psa během krmení a obvykle má toto krmivo delší dobu spotřeby než suché krmivo, díky čemuž je trvanlivější a atraktivnější volbou pro letní měsíce. 

Do mokrého krmiva vašeho psa můžete přidat další vodu, aby získal dostatek tekutin.

NA CO BYCH SE MĚL PŘI KRMENÍ MÉHO PSA V LÉTĚ JEŠTĚ ZAMĚŘIT?

Ujistěte se, že má váš pes stíněné, dobře větrané místo, kde může jíst, a před krmením vždy vyčkejte, aby vychladl a byl klidný; krmení si pak lépe vychutná. Přehřátí psi ve stresu mají tendenci krmení hltat, což má dopad na jejich trávení a necítí se pak dobře.

Můžete se rovněž zamyslet nad přesunem doby pohybu vašeho psa na brzké ráno nebo pozdní večer, což zabrání tomu, aby se nadměrně zahřál a tím dál snížil svou chuť k jídlu.

Nadále svého psa pozorně sledujte. Znáte jej nejlépe. Pokud dojde k poklesu jeho vitality a celkového stavu, vezměte jej na kontrolu k veterináři. Za horkých dní od svého psa příliš nečekejte, je přirozené, že se snaží vyhnout horku a odpočívat ve stínu až do západu slunce a dokud vzduch trochu nevychladne.

Pokud si uchovají svou hmotnost, pravidelně jedí výživnou stravu a je zachována jejich hydratace a chlazení, určitě to bude překrásné léto. Zejména pokud si může užít hodně času s vámi!

ZDE NAJDETE NAŠE VÝROBKY

Produkty Perfect Fit naleznete i u našich retail partnerů