Nutro imagery

Hledání

Chcete-li vyhledat články a produkty, zadejte níže klíčové slovo.

ZMĚNA PSÍHO JÍDELNÍČKU

Share Perfect Fit Sdílet
ZMĚNA PSÍHO JÍDELNÍČKU

SEZNÁMENÍ PSA S NOVÝM KRMIVEM

Život je neustálá změna, a tak se mění i nutriční potřeby vašeho psa.

Může tak tomu být v důsledku přechodu psa do nové fáze věku, například přechod ze štěněte na dospělého psa, nebo pokud jste adoptovali nového psa a chystáte se jej seznámit s novým krmivem. Ke změně stravování, kterou vám může doporučit váš veterinář, mohou vést i zdravotní důvody.

Bez ohledu na důvod, existuje několik jednoduchých triků, které mohou pomoci s přechodem psa na nové krmivo tak, aby to byla příjemná a obohacující zkušenost pro vás oba. Může jít i o vzdělávací moment - můžete podpořit přirozenou zvídavost vašeho psa a jeho nadšení, a dokonce pomoci prohloubit spojení mezi vámi dvěma.

Podívejme se na odlišné nutriční potřeby různých typů psů, abyste věděli, čím svého psa krmit v jeho různých fázích života, a následně se podíváme na několik tipů pro změnu.

JAK REAGOVAT NA NUTRIČNÍ POTŘEBY VAŠEHO PSA

Bez ohledu na životní fázi vašeho psa potřebuje kompletní a vyváženou stravu, která je pro něj připravena na míru. Veterinář je optimální osobou, s níž můžete prodiskutovat nutriční potřeby vašeho psa, nicméně nabízíme krátký přehled toho, co tvoří kompletní a vyváženou stravu v různých životních fázích psa.

Štěňata potřebují stravu, která je výslovně podporuje během tohoto období jejich života, kdy velmi rychle rostou. Ačkoliv se energetické potřeby liší podle plemen, nově narozená štěňata potřebují přibližně dvakrát tolik energie na kilogram tělesné hmotnosti, než dospělý pes. V důsledku toho nebude krmivo pro dospělé psy splňovat nutriční potřeby štěněte ani podporovat jeho rychlý růst.

Přínosem může být rovněž krmení štěněte různými příchutěmi a typy krmiva, neboť to může zabránit tomu, aby byl pak jako dospělý pes vybíravý. Je skvělé mu do stravy zahrnout mokré i suché krmivo. A protože jsou jejich žaludky malé, budete muset štěně krmit častěji - až 6krát denně!

Dospělí psi ukončili růst, nicméně dosud potřebují kompletní a vyváženou stravu, která obsahuje veškeré nezbytné živiny ve správném množství. Krmivo by mělo být navrženo podle jejich potřeb energie a životního stylu a na míru podle jejich životní fáze. To je důležité zejména v některých životních fázích, jako jsou kastrace, březost nebo laktace.

Na rozdíl od štěněte váš dospělý pes nepotřebuje tolik jídel denně - dvě jsou dostatečná. Pokud vašeho psa žrádlo baví, nejspíš by mu chutnala směs mokrého a suchého krmiva. Například mokré krmivo nemá tak vysoký objem kalorií jako suché krmivo, takže můžete zvětšit porci svého psa, aniž byste navýšili jeho příjem kalorií. V každém případě, než provedete změnu stravování psa, doporučujeme poradit se s veterinářem.

Psi velkých plemen a starší psi rovněž potřebují krmivo na míru.

Stravování velkých plemen by mělo zohlednit jejich velikost, věk, životní styl a fázi života. Jeho složení by mělo podporovat zejména zdraví kloubů a zdravou tělesnou hmotnost.

Starší psi mají obvykle menší spotřebu energie než mladší psi, takže jejich strava může být chudší na kalorie. V každém případě budou potřeby vašeho staršího psa záviset i na jeho konkrétním životním stylu. Starší psi, kteří si dosud užívají procházky a jsou velmi aktivní, budou potřebovat více energie než psi, kteří jsou ve vyšším věku spíše sedaví.

Bez ohledu na životní fázi vašeho psa je důležité, aby mu krmení chutnalo - nesnědené krmivo samozřejmě nemá výživovou hodnotu!

PŘI PŘECHODU Z KRMIVA PRO ŠTĚŇATA NA KRMIVO PRO DOSPĚLÉ PSY

Různé velikosti psů rostou odlišnou rychlostí a dospělosti dosahují v odlišném věku. Obecně platí, že mini psí plemena (s hmotností od 1 do 10 kilogramů v dospělosti), jako jsou jorkšírští teriéři nebo čivavy, dosáhnou plné dospělosti za méně než rok, zatímco velká plemena, jako je německá doga nebo novofundlandský pes , potřebují k dosažení dospělé velikosti až dva roky.

A ačkoliv vaše stěně dosáhlo dospělé tělesné hmotnosti, přesto dosud roste a vyvíjí se a po nějakou dobu ještě stále není považováno za dospělé.

Věk, kdy je váš pes považován za dospělého - a obecně optimální rychlost růstu pro všechny psy - je poměrně rozporuplná oblast zkoumání. Následující tabulka ukazuje přibližnou míru rychlosti pro plemena různých velikostí.

 

Procento dospělé hmotnosti

Věk v měsících

Hmotnost v dospělosti pro malá a střední plemena

<25 kg

Velká plemena
hmotnost v dospělosti

25-45 kg

Velmi velká plemena
hmotnost v dospělosti

>45Kg

       

1

9%

7%

6%

2

22%

20%

14%

3

37%

35%

26%

4

52%

48%

38%

5

61%

57%

49%

6

70%

65%

60%

9

83%

77%

70%

12

95%

88%

80%

15

Dospělý

94%

90%

18

Dospělý

100%

100%

21

Dospělý

Dospělý

Dospělý

Tabulka 1: Doporučení pro rychlost růstu různých velikostí psů. Převzato z NRC (2006). (1 kg = 2,2 libry)

Zdroj: Centrum pro výživu domácích mazlíčků WALTHAM. https://www.waltham.com/resources

PŘECHOD VAŠEHO PSA NA NOVÉ KRMIVO

Ať už máte stěně, ově adoptovaného psa, nebo zda váš pes přechází do nové životní fáze, existuje několik způsobů, jak mu pomoci s přechodem na nové krmivo hladce a jednoduše, a jak z této změny udělat pozitivní zážitek.

Za prvé, postupujte pomalu. Váš pes možná bude potřebovat čas, aby se na změnu rutiny připravil.

I když se zdá, že váš pes přijímá nové krmivo bez potíží, je důležité dát jeho zažívacímu traktu čas, aby se novému krmivu přizpůsobil.

Po dobu pěti až sedmi dní začněte přidáváním malého množství nového krmiva do běžného krmiva.

Můžete začít nahrazováním 20 % běžného krmiva vašeho psa novým krmivem a míchat je dohromady. Postupně zvyšujte poměr nového krmiva v běžném, dokud nebude váš pes dostávat 100 % nového krmiva.

Zajistěte, aby měl během přechodu váš pes neustálý přístup k čisté pitné vodě.

CO DĚLAT, KDYŽ PSOVI NOVÉ KRMIVO NECHUTNÁ?

Některým psům trvá zvykání si na chuť nového krmiva déle. Pokud váš pes nechává krmivo v misce, nicméně je zdravý a uchovává si svou hmotnost, existuje na podporu toho, aby nové krmivo jedl, jednoduchá strategie.

Pokud váš pes nechává krmivo v misce, vezměte jej na dvě hodiny pryč a poté mu jej znovu nabídněte. Pokud se jej nedotkne do deseti minut, znovu jej odstraňte. Tyto kroky opakujte a během této doby psovi nedávejte jiné potraviny.

Rychle pochopí, že jediné jídlo, které dostane, je to, které je v misce, a pokud bude mít hlad, sní jej.

Samozřejmě během přechodu sledujte jeho hmotnost a obecný zdravotní stav a pokud máte obavy, promluvte si o nich s veterinářem.

JE TO, ČÍM JEJ KRMÍM

Krmivo je nejen nezbytnou podmínkou přežití, ale chutné krmivo je pro psy také jedno z velkých potěšení.

V důsledku toho je krmení příležitost skutečně budovat důvěru vašeho psa, zejména v průběhu přechodu.

Učí se, že pečujete o jeho základní potřeby a také, že se dokáže přizpůsobit těmto novým zkušenostem, kterým jej vystavujete, a že pro něj mohou být zábavné a příjemné.

Vše začíná poskytováním kompletní, vyvážené, výživné, stravitelné stravy odpovídající jeho životní fázi. A v případě životních změn, když je potřeba psa naučit na nové krmivo, je nutno mu v tom pomoci pozitivně, trpělivě a s láskou. Váš pes se přizpůsobí a jeho krmení bude nadále jednou z radostných chvil dne pro vás oba.

ZDE NAJDETE NAŠE VÝROBKY

Produkty Perfect Fit naleznete i u našich retail partnerů