Nutro imagery

Hledání

Chcete-li vyhledat články a produkty, zadejte níže klíčové slovo.

POUŠTĚNÍ VAŠÍ KOČKY VEN V POROVNÁNÍ S CHOVÁNÍM KOČKY POUZE UVNITŘ: ROZHODNUTÍ V NEJLEPŠÍM ZÁJMU VAŠÍ KOČKY A VAŠÍ RODINY

Share Perfect Fit Sdílet
POUŠTĚNÍ VAŠÍ KOČKY VEN V POROVNÁNÍ S CHOVÁNÍM KOČKY POUZE UVNITŘ: ROZHODNUTÍ V NEJLEPŠÍM ZÁJMU VAŠÍ KOČKY A VAŠÍ RODINY

Rozhodnutí, zda nechat kočku žít venku nebo ji chovat uvnitř domu, je často závažné jak pro nové tak i pro zkušené majitele koček. Ti z vás, kteří sdílejí nebo sdíleli své životy a domovy s kočičím kamarádem, pravděpodobně již zjistili, že důležitost úvahy o tom, zda chovat kočku venku nebo v domě, je podstatně vyšší než starosti ohledně vlhkého či suchého krmiva, výběru správného kočičího záchodu (aby to současně vyhovovalo i vaší rodině) anebo zda a kdy stanovit hranice ohledně spaní kočky ve vaší posteli.

Takže bez ohledu na to, zda nový člen vaší rodiny je malé kotě nebo dospělá sebejistá kočka, je pravděpodobné, že budete nakonec zápolit s tím, co může zpočátku vypadat jako znepokojující otázka: měli bychom nechat kočku venku nebo ji chovat uvnitř domu?

A protože jedna dobrá otázka obvykle vede k další, můžete poté klást sami sobě řadu souvisejících otázek: Jaké jsou pro moji kočku výhody života venku? Jaká jsou rizika pro kočku žijící venku? Mohu nechat venku svou kočku zvyklou žít v domě? Může být má kočka spokojená i když žije jen uvnitř? Jaké jsou výhody a stinné stránky života uvnitř domu? Může být kotě puštěno venku? Není ovšem žádný důvod k panice. S malou přípravou nemusejí být tyto úvahy zahlcující. Ve skutečnosti úvahy, zda nechat kočku venku nebo ji chovat uvnitř domu, nemusejí být stresující pro vás ani pro vaši kočku. Abychom vám pomohli učinit informované rozhodnutí, které bude v první řadě nejlepší pro celkovou pohodu vaší kočky a zároveň rozhodnutí, se kterým budete opravdu moci žít, doporučujeme podívat se na nejběžnější otázky spojené se životem kočky uvnitř v porovnání se životem kočky venku.

RESPEKTOVÁNÍ INDIVIDUÁLNÍ OSOBNOSTI A POTŘEB VAŠÍ KOČKY

Při zvažování kladů a záporů života kočky venku a uvnitř, je především důležité pamatovat na dvě věci. V první řadě je třeba říct, že stejně jako lidé je i každá kočka jiná, má individuální osobnost a jiné preference, takže co je nejlepší pro jednu, nemusí být to pravé pro tu vaši. Například pokud jste adoptovali zaběhlou kočku, která vedla toulavý život, pravděpodobně bude vaše nová společnice dychtivá jít ven. Na druhou stranu, pokud má vaše kočka nějaké předchozí traumatické zkušenosti s jinými zvířaty, může být víc než neochotná odvážit se jít zase ven. Malé kotě, které nikdy nebylo venku z vašeho bytu, může nebo nemusí cítit touhu jít ven. Za druhé, není žádné správné nebo špatné řešení v rozhodování, zda chovat kočku uvnitř nebo venku. Venkovní kočky i kočky žijící uvnitř v domě mohou žít plné, uspokojující, šťastné životy za předpokladu, že provedete určité praktické kroky, abyste zajistili, že venkovní nebo vnitřní prostor bude pro vaši kočku co nejbezpečnější a co nejvíce podnětný.

VOLÁNÍ „VELKÉHO VENKOVNÍHO PROSTORU“ A VAŠE KOČKA

Mnoho koček bude chtít jít ven, zvláště pokud již okusily chuť venkovní svobody, zatímco jiné mohou být bázlivé a naprosto neochotné odvážit se do neznámého prostředí plného nezvyklých smyslových zkušeností. Kočky mají sklon být zvídavé a jsou přirozenými průzkumníky. Kočky snadno zaujme a stimuluje nespočet fascinujících obrazů, zvuků, chutí, doteků a pachů, se kterými se mohou venku setkat, včetně například hmyzu, hry světel a stínů, hlodavců, ptáků a rostlin. Takže pokud vaše kočka vypadá, že má zájem a odvahu jít ven nebo toužebně čeká u dveří, stojí za to zvážit některé potenciální výhody a nevýhody jejího života venku.

 

JAKÉ JSOU VÝHODY ŽIVOTA VAŠÍ KOČKY VENKU?

 • Venku žijící kočky bezpochyby mají víc příležitostí k fyzické aktivitě při šplhání, běhání nebo objevování. Pokud se může volně toulat nebo prozkoumávat alespoň omezený venkovní prostor, vaše kočka má přirozeně menší šanci přibírat na váze.
 • Venku může vaše kočka naprosto volně projevovat své instinktivní chování jako je škrábání, které byste asi neocenili uvnitř na vašem nábytku nebo nových záclonách.
 • Venkovní prostředí nabízí vaší zvědavé kočce nespočet příležitostí k prozkoumávání širších prostor a k setkání s novými obrazy, pachy, chutěmi, doteky a zkušenostmi, které stimulují její přirozenou zvídavost a celkovou pohodu.
 • Můžete pro ni vytvořit přirozený kočičí záchod v chráněné části zahrady kromě jejího běžného záchodu doma, který tam bude stále mít pro případ deštivých dnů nebo v noci.
 • Může si také užívat svůj vlastní kout zahrady s vysokou trávou, kde se může schovávat nebo povalovat.

 

JAKÁ JSOU RIZIKA PRO KOČKY ŽIJÍCÍ VENKU?

 • Automobily jsou pro vaši kočku žijící venku jedním z největších rizik. Rušné silnice jsou obzvláště nebezpečné, ale kočka může být také překvapena a zraněna automobilem na klidné venkovské cestě.
 • Kočky jsou také ohroženy, když se schovávají pod kapotou automobilů.
 • Vaše kočka se rovněž může zatoulat příliš daleko a ztratit se. Přesto jí raději nedávejte obojek, ochráníte ji před nebezpečím uškrcení. Dát kočce dobře padnoucí obojek opatřený pojistkou proti škrcení a identifikační známkou je dobrá alternativní volba.
 • V závislosti na tom, kde žijete, jsou jiná zvířata jako lišky, psi a zejména jiní potenciálně agresivní kočičí rivalové také možnou hrozbou pro vaši kočku.
 • Venku žijící kočky jsou více vystaveny nákaze infekčními nemocemi zejména při rvačkách s jinými kočkami. Běžnými vážnými nemocemi koček jsou mimo jiné kočičí leukémie, kočičí AIDS, abscesy nebo infekce horních cest dýchacích.
 • Toxické látky jako granule proti slimákům, nemrznoucí směsi nebo jed na krysy jsou také nebezpečné.
 • Některé běžné zahradní rostliny jako lilie nebo vánoční hvězda jsou pro vaši kočku toxické.
 • Vaše kočka může být uvězněna v něčí garáži nebo kůlně.
 • Venku je vaše kočka více vystavena běžným parazitům jako jsou klíšťata nebo červi.

 

Takže ačkoli je zde mnoho jasných výhod, které mluví pro to, abyste nechali svou kočku venku, a to včetně zvýšené fyzické aktivity, přirozené stimulace a prostoru pro instinktivní chování kočky jako je prozkoumávání okolí, jsou zde také jistá rizika. Ta zahrnují automobily, jiná zvířata, nemoci a parazity, toxické chemické produkty nebo rostliny a možnost, že se kočka ztratí nebo zůstane někde uvězněna.

ZHODNOCENÍ POTENCIÁLNÍHO VENKOVNÍHO PROSTŘEDÍ VAŠÍ KOČKY

Je důležité důkladně popřemýšlet o bezprostředním venkovním prostředí pro vaši kočku. Měli byste si klást otázky jako například: Jak daleko jsem od nejbližší silnice? Má moje zahrada jakýkoli druh oplocení, které udrží toulavé psy venku a odradí mou kočku od pokusu dostat se ven (avšak ne nezbytně jí v tom zabrání)? Jaké druhy rostlin pěstuji na své zahradě? Žijí v sousedství nějací psi? Jak vypadá rodinný program? Bude někdo doma, aby pustil kočku dovnitř v případě, že by se cítila ohrožena, nebo by musela zůstat venku? Toto jsou důležité otázky, které byste si měli klást, pokud zvažujete tuto závažnou změnu životního stylu vaší kočky.

ROZHODOVÁNÍ, ZDA PUSTIT MOU KOČKU VEN

Když jste zvážili výhody i stinné stránky pouštění vaší kočky ven a vzali v úvahu i bezprostřední okolí vašeho domu, možná jí dovolíte prozkoumávat venkovní svět. Je mnoho praktických věcí, které můžete udělat, abyste optimalizovali venkovní zkušenosti své kočky a zajistili, aby zůstala zdravá a v bezpečí.

TIPY JAK MINIMALIZOVAT RIZIKA PRO VAŠI VENKOVNÍ KOČKU

 • Zajistěte, aby vaše kočka měla všechna řádná očkování.
 • Pravidelně ošetřujte svou kočku proti blechám, klíšťatům a červům.
 • Nechte svou kočku označit mikročipem. Mikročip je trvalá forma identifikace. Pokud by se vaše milovaná společnice ztratila nebo zatoulala příliš daleko od domova, bude o hodně snazší ji najít, pokud má mikročip.
 • Nechte svou kočku vykastrovat. To by jí mělo zabránit v zatoulání příliš daleko.
 • Pokud žijete blízko silnice, snažte se nepouštět svou kočku ven v době dopravní špičky.
 • Pokuste se vést ji k tomu, aby se vracela za soumraku. Kočky jsou více ohroženy v noci, kdy mohou být oslepeny reflektory automobilů.
 • Promluvte se svými sousedy. Zkontrolujte, zda vaše kočka nepoužívá sousedovu zahradu, aby si ulevila. Zajistěte, aby vaše kočka měla přístup ke svému kočičímu záchodu doma i venku. Zajistěte, aby byl udržován v čistotě a na místě, kde se vaše kočka bude cítit bezpečně a v jistém ústraní.
 • Pokud nejste doma během dne, abyste pustili svou kočku dovnitř nebo ven, zvažte instalaci kočičích dvířek. Dvířka na mikročip zabrání jiným kočkám v přístupu do vašeho domu.
 • Odstraňte jakékoli nebezpečné chemické látky ze své zahrady a zjistěte u sousedů, jaké výrobky používají.
 • Kdykoli je to možné, postarejte se, aby ve vaší zahradě nebyly žádné jedovaté rostliny, které by vaše kočka mohla chtít okusovat, zvláště pokud se nudí.
 • Vysázejte na zahradě rostliny vhodné ke kočkám včetně levandule.
 • Zvažte vytvoření oploceného prostoru na vaší zahradě, který umožní vaší kočce trávit čas venku, aniž by se zatoulala dál.

 

MĚL BYCH POUŠTĚT SVÉ KOTĚ VEN?

Pokud byste chtěli poskytnout vašemu kotěti příležitost prozkoumávat přírodní svět, je několik dalších faktorů, které byste měli zvážit. I když můžete být nedočkaví poskytnout své roztomilé společnici pobyt na sluníčku a čerstvém vzduchu, není potřeba tento zážitek uspěchat. Z pohledu vašeho kotěte nabízí váš dům víc než dostatek příležitostí k prozkoumávání (a potenciálním nezbednostem) a objevům, takže je malá pravděpodobnost, že by se v raných stadiích svého života uvnitř nudilo. Venkovní svět je pro malé kotě vskutku velký, vzrušující a možná dokonce trochu děsivý, takže je o to důležitější, abyste respektovali jistá bezpečnostní opatření, než je pustíte ven z vašeho bytu nebo domu.

TIPY JAK BEZPEČNĚ PUSTIT VAŠE KOTĚ VEN

 • Chraňte své kotě před infekčními nemocemi. Nepouštějte své kotě ven alespoň týden po dokončení první dávky očkování a ošetření proti blechám a červům.
 • Nechte své kotě označit mikročipem před tím, než je pustíte ven.
 • Nechte své kotě označit mikročipem před tím, než je pustíte ven.
 • Pro první dobrodružství svého kotěte venku vyberte klidnou chvíli. Zkontrolujte, že v okolí neprobíhá žádná výstavba. Hlasité zvuky mohou malé kotě vyplašit.
 • Nikdy nenechte malé kotě venku samotné ani na minutu. Vaše kotě nemá žádný způsob, jak se bránit útoku jiných zvířat.
 • Vždy doprovázejte své kotě venku a nechte je si chvíli hrát, poté je odneste zpět dovnitř.
 • Držte se velmi blízko svého kotěte a pamatujte, že koťata se pohybují velmi rychle, zvláště jsou-li vyděšená.
 • Kdykoli je to možné, upozorněte své nejbližší sousedy, že budete brát své kotě ven. Jestliže mají psa, hlídejte své kotě, pokud se setkají.
 • Zakryjte všechny zdroje vody jako jsou fontánky nebo rybníčky, abyste zabránili kotěti do nich spadnout. Pokud máte oplocení, zahraďte všechny otvory.

 

PONECHÁNÍ VAŠEHO KOTĚTE UVNITŘ: VĚCI, KTERÉ BYSTE MĚLI VĚDĚT

Když jste zvážili relativní klady a zápory venkovního prostředí pro vaši kočku, možná se rozhodnete, že pro ni bude lepší zůstat uvnitř. To je naprosto oprávněné rozhodnutí. Pamatujte, nakonec vy jste ten, kdo může nejlépe rozhodnout, co je pro vaši kočku správné s ohledem na vaše konkrétní životní prostředí a její potřeby. Je ovšem dobré být si vědom jak výhod tak nevýhod chovu kočky uvnitř domu. Budete pak mít lepší pocit, že vaše rozhodnutí je skutečně informované a snadněji přenesete tento pozitivní přístup na svou kočku a ostatní členy rodiny. Navíc, pokud jste si vědomi potenciálních stinných stránek života kočky uvnitř, je daleko pravděpodobnější, že realizujete některá z mnoha opatření, která mohou pomoci zajistit, že vaše kočka zůstane spokojená, zdravá a aktivní v průběhu svého života uvnitř domu.

JAKÉ JSOU VÝHODY CHOVU KOČKY UVNITŘ DOMU?

 • Vaše kočka má menší šanci nakazit se infekčními nemocemi nebo parazity. Má také menší šanci se ztratit nebo být sražena autem.
 • Vaše kočka je v bezpečí před útoky jiných zvířat a zvláště jiných koček.

 

JAKÉ JSOU POTENCIÁLNÍ STINNÉ STRÁNKY CHOVU KOČKY UVNITŘ DOMU?

 • Vaše kočka může být frustrována, pokud se nemůže zabývat instinktivním chováním jako je poměrně neomezené prozkoumávání nebo škrábání. Tato frustrace může vést k problémům s chováním jako je poškrábání a zničení nábytku nebo selhávání v používání kočičího záchodu a močení tam, kde nemá.
 • Uvnitř domu má vaše kočka menší příležitost a prostor k fyzické aktivitě a je více ohrožena přibíráním na váze. Některé kočky se mohou nudit, což vede k chronickým zánětlivým onemocněním jako je obezita, cukrovka, artróza.
 • Vaše kočka bude na vás více závislá, pokud jde o stimulaci, a může pro ni být obtížnější než pro venkovní kočku zvládat vaši nepřítomnost.
 • Může být značně náročné zajistit, aby se vaše kočka nedostala ven, zvláště pokud jsou v domě děti. Pokud se vaší kočce podaří utéct, bude pravděpodobně venku dezorientovaná a vyděšená.

 

VYTVÁŘENÍ BEZPEČNÉHO, PODNĚTNÉHO, ZDRAVÉHO PROSTŘEDÍ PRO KOČKU ŽIJÍCÍ UVNITŘ

Je mnoho jednoduchých kroků, které můžete udělat, abyste pomohli vytvořit pozitivní, bezpečné, podnětné prostředí pro vaši kočku. Většinu z nich je relativně snadné zařídit a nejsou nijak drahé. V dlouhodobém výhledu velmi zlepší kvalitu života vaší doma chované kočky.

TIPY NA TO, JAK OBOHATIT DOMÁCÍ PROSTŘEDÍ VAŠÍ KOČKY:

 • Zajistěte, aby vaše kočka měla prostor pro svou instinktivní potřebu škrábat nainstalováním jak svislého tak vodorovného škrabadla v různých částech domu.
 • Pokuste se udělat krmení podnětnější. Interaktivní krmítka vedou vaši kočku k přemýšlení, zbaví ji nudy a přidají trochu fyzické aktivity navíc.
 • Nainstalujte kočičí strom a dejte své společnici příležitost šplhat.
 • Vytvořte posezení na parapetech, kde si vaše kočka může užívat sledování, co se děje venku. Mějte ovšem na paměti, že může také pociťovat stres, pokud musí snést jinou kočku, dívající se zvenčí dovnitř.
 • Postarejte se, aby všechny okenní clony byly bezpečné a bez otvorů. Naučte rodinu řádně zavírat dveře do domu.
 • I kočky žijící v domě by měly být označeny mikročipem. Pokud by kočka utekla, bude méně připravená na život venku a označení mikročipem umožní snadnější navrácení vaší kočky k vám.
 • Odstraňte všechny jedovaté pokojové rostliny a vytvořte domácí zahradu z rostlin vhodných pro kočky, kterou vaše kočka bude ráda prozkoumávat. Hrajte si se svou kočkou pokud možno co nejčastěji. Je spousta zábavných kočičích hraček a bavit se můžete i vytvářením vlastních. Nyní, když máte přehled o hlavních otázkách, které je třeba zvážit při rozhodování, zda je pro vaši kočku vhodnější život venku nebo uvnitř, jste lépe schopni rozhodnout, co bude z dlouhodobého hlediska fungovat jak pro vaši kočku, tak pro vás. Pamatujte, že toto je velmi osobní rozhodnutí úzce spjaté s osobností a osobní historií vaší kočky a také s vaším konkrétním domácím prostředím. Kočky mohou být spokojené a zdravé, ať už žijí uvnitř nebo venku, pokud věnujete v plném rozsahu velkou pozornost uspokojování jejich fyzických, psychických a emocionálních potřeb a přijmete nezbytná preventivní opatření v zájmu jejich bezpečí a stimulace během různých období jejich života.

ZDE NAJDETE NAŠE VÝROBKY

Produkty Perfect Fit naleznete i u našich retail partnerů