Nutro imagery

Hledání

Chcete-li vyhledat články a produkty, zadejte níže klíčové slovo.

KDY SE Z MÉHO KOTĚTE STANE DOSPĚLÁ KOČKA:

Share Perfect Fit Sdílet
KDY SE Z MÉHO KOTĚTE STANE DOSPĚLÁ KOČKA:

JEDNO PO DRUHÉM: JAK DRŽET TEMPO S MĚNÍCÍMI SE POTŘEBAMI VAŠEHO KOTĚTE

Od kojeneckého období po stáří projde váš malý kočičí kamarád řadou fyzických změn i změn v chování, které s sebou mimo jiné přinesou změny v nárocích na stravu. Jeden z nejdůležitějších momentů v životě vaší kočky je proměna z roztomilého, čilého koťátka na stejně rozkošnou dospělou kočku. Další důležitá změna v životě mnoha koček přichází s kastrací, která si vyžaduje provedení dílčích změn ve stravě, včetně případné redukce kalorií. U všech změn platí, že budou pro vás i pro vaši kočku daleko snazší, budete-li je správně chápat. Správná příprava pomůže nalézt potřebný klid, a taky vám pomůže zajistit, že váš milovaný společník zůstane zdravý a fit ve všech etapách jeho života.

KDY SE MÉ KOTĚ STANE DOSPĚLÝM JEDINCEM?

NÁROKY NA VÝŽIVU A ETAPY ŽIVOTA

Až do šesti měsíců roste vaše kotě velice rychle. Po šesti měsících života se rychlost růstu rapidně sníží. Ve 12 měsících věku vaše zvídavá kočka pravděpodobně stále vypadá jako kotě a je více než pravděpodobné, že stále tropí řadu lumpáren. Nicméně mezi 9 a 12 měsícem většina koťat prakticky dosáhne své dospělé velikosti. V jednom roce života je vaše kotě obecně považováno za dospělého jedince (i když si stále myslíte, že se tak rozhodně nechová!).

NÁROKY NA VÝŽIVU A FAKTORY ŽIVOTNÍHO STYLU

Při přechodu vašeho kotěte na dospělce je velice důležité držet tempo s jeho měnícími se potřebami. Kromě snížení rychlosti růstu závisí jeho nároky na výživu na určitých faktorech životního stylu. Tyto faktory mohou mimo jiné zahrnovat sníženou fyzickou aktivitu, a to podle toho, zdali má vaše kočka možnost pohybovat se venku či nikoliv, jestli je vykastrovaná a jestli vládne sama svému teritoriu či jej musí sdílet s jinou kočkou nebo psem, což jí přináší více stimulů, než když kdyby v něm žila sama. Například, jak by většina z nás očekávala, mladá kočka s přístupem ven, která si občas hraje s jiným domácím mazlíčkem, bude mít vyšší spotřebu kalorií, než osamělá domácí kočka se sedavějším stylem života.

POROZUMĚNÍ NÁROKŮM NA VÝŽIVU VAŠEHO KOTĚTE

Pravděpodobně první krok pro to, aby se vaše kočka měla dobře po celý život, je porozumět jak a proč se liší potřeby vašeho kotěte od potřeb dospělé kočky. Vzhledem k malé kapacitě žaludku vaše hladové kotě potřebuje k nasycení více než jen několik porcí jídla denně (v přírodě někdy i 18 porcí jídla za den). Pro pokrytí energetických potřeb navíc potřebuje jídlo bohaté na bílkoviny a tuky, s vyváženým množstvím minerálů. Koneckonců i vy jste toho museli spoustu sníst, abyste dosáhli své dospělé velikosti!

Navíc, jak jistě víte, koťata mají spoustu energie! Se vším tím intenzivním hraním, skotačením a růstem, je pro vašeho kočičího kamaráda nezbytně důležité vysoce kvalitní, nutričně kompletní a vyvážené krmivo. To mu zajistí zdravý základ po zbytek života. Obecně se doporučuje dávat vašemu malému společníkovi speciální krmivo pro koťata až do jednoho roku věku.

DOSPÍVÁNÍ A ZMĚNY V ŽIVOTNÍM STYLU: MĚNÍCÍ SE POTŘEBY VÝŽIVY VAŠÍ KOČKY

Po dosažení 6 měsíců věku se začne rychle blížit období sexuální dospělosti koček, a proto se toto období často považuje za nejlepší dobu pro kastraci. Ze zdravotních důvodů mnoho veterinářů doporučuje brzkou kastraci, a to mezi 4 a 6 měsícem věku. Je důležité si uvědomit, že kastrace bude mít určitý dopad na apetit a metabolismus vaší kočky. U kastrované kočky například dochází ke změnám ve schopnosti pálit kalorie a nárůst hmotnosti se může zrychlit až o 20%1.Existuje rovněž šance, že bude častěji žadonit o jídlo, aby ukojila svůj rostoucí hlad. Proto je nezbytně důležité věnovat velkou pozornost její tělesné hmotnosti v průběhu těchto náročných 18 týdnů po provedení kastrace, a také řádně hlídat její přísun jídla.

PŘECHOD Z KRMIVA PRO KOŤATA NA KRMIVO PRO DOSPĚLÉ KOČKY

Dospělé kočky potřebují méně jídla díky snížené tělesné aktivitě (ano, vaše zdánlivě hyperaktivní koule chlupů jednoho dne zpomalí), díky tomu, že rostou daleko pomaleji, a díky zpomalenému metabolismu v případě kastrace. V důsledku toho je po uplynutí prvního roku života nejlepší doba pro přechod vašeho kotěte na dospělou stravu, která obsahuje méně bílkovin a tuku. Nicméně v případě kastrace může být pro vaše kotě vhodnější přejít na dospělou stravu dříve. Obecně to je v období mezi šesti měsíci a jedním rokem, v závislosti na doporučení vašeho veterináře. Přechod na dospělou stravu je vhodný také tehdy pokud byste identifikovali všechny znaky ukončení růstu těla kočky. Vše závisí na nutričním obsahu jídla, které kotěti podáváte (např. potrava pro koťata či sterilní koťata od 6 do 12 měsíců).

UMĚNÍ HLADKÉHO PŘECHODU

Přechod vaší kočky ze stravy pro koťata na dospělou stravu by měl být prováděn postupně a vyžaduje trochu organizace. Příliš rychlý přechod může vést k zažívacím problémům vaší kočky. Nejlepší je provést postupný přechod během 5 - 8 dnů, který jí umožní zvyknout si na novou stravu. Začněte tím, že smícháte přibližně 10 % dospělého krmiva s krmivem pro koťata. Poměr dospělého krmiva zvyšujte každé dva dny. Za normálních okolností vaše kotě úspěšně přejde na dospělou stravu za sedm až osm dnů. Pokud jste to ještě neudělali, doporučujeme pravidelně podávat jídlo různé chuti a struktury včetně suchých i vlhkých pokrmů. Zajistíte tak, že vaše kočka nebude ve vztahu k jídlu vybíravá. Kromě toho mají některé kočky rády rozmanitost.

HLÍDÁNÍ HMOTNOSTI VAŠÍ MLADÉ DOSPĚLÉ KOČKY

S tím, jak vaše kočka stárne a přechází na dospělou stravu, je obzvláště důležité hlídat její tělesnou hmotnost. Abyste vaší kočce pomohli udržet si zdravou hmotnost, je dobré zkusit doplnit suchou stravu vlhkým krmivem. Vlhké krmivo má rovněž výhodu daleko vyššího obsahu vody, což bude pro vaši kočku vždy dobré. Můžete rovněž vyzkoušet hračky s jídlem na bázi hlavolamu, které budou vaši kočku stimulovat i po mentální stránce. Nakonec můžete vaši kočku také zapojit do her s hračkami, které kočky milují, čímž podpoříte její tělesnou aktivitu.

KOČKA S PODVÁHOU

Zatímco se většina z nás spíše bojí, aby naše kočka neměla nadváhu, je rovněž stejně důležité zabezpečit, aby netrpěla podváhou. Pokud vypadá vaše mladá dospělá kočka pohuble nebo náhle odmítá jíst, doporučujeme navštívit veterináře. Úbytek hmotnosti může být známkou zdravotních problémů, ale může být také způsoben nedostatečným zajištěním nutričních potřeb vaší kočky. Ohledně nutných změn ve způsobu stravování kočky vám poradí váš veterinář. Zejména se doporučuje odčervit vaše kotě ihned, jakmile bude odstaveno od mléka, aby bylo zabráněno jakýmkoliv růstovým problémům způsobeným střevními parazity. Proberte se svým veterinářem, jak často byste měli provádět odčervení.

ZAMĚŘTE SE NA OPTIMÁLNÍ STRAVOVÁNÍ VAŠÍ KOČKY: STOJÍ TO ZA TO!

Jak je možné vidět, proces dospívání nemusí být obtížný či stresující ani pro vás, ani pro vaši kočku. Podmínkou ovšem je, že rozumíte všem fyzickým změnám a změnám v chování, které vaši kočku čekají na její cestě stát se dospělým jedincem. Zejména důležité je nepodceňovat klíčovou roli, kterou v růstovém vývoji vaší kočky hraje správná výživa. Čím dříve vaší kočce nastavíte nutričně vyvážený způsob stravovaní příhodný jejímu věku, tím lépe se postaráte o její skutečné a dlouhé zdraví.

ZDE NAJDETE NAŠE VÝROBKY

Produkty Perfect Fit naleznete i u našich retail partnerů