Nutro imagery

Hledání

Chcete-li vyhledat články a produkty, zadejte níže klíčové slovo.

TĚLESNÁ HMOTNOST ZDRAVÉ KOČKY: JAKÁ JE & JAK JI DRŽET POD KONTROLOU? ZAMĚŘTE SE NA DUŠEVNÍ POHODU SVÉ KOČKY

Share Perfect Fit Sdílet
TĚLESNÁ HMOTNOST ZDRAVÉ KOČKY: JAKÁ JE & JAK JI DRŽET POD KONTROLOU? ZAMĚŘTE SE NA DUŠEVNÍ POHODU SVÉ KOČKY

UDRŽOVÁNÍ HMOTNOSTI A KOČIČÍ STRAVA: TAKŽE CO JE VE HŘE?

Zajistit, že má vaše kočka zdravou tělesnou váhu, je nezbytné pro její krátkodobou i dlouhodobou duševní pohodu. Tím přispějete nejen k její celkové kvalitě života, ale zároveň pomůžete snížit zdravotní rizika a prodloužit její život.

Nedávné studie bohužel ukazují, že až 50 % domácích mazlíčků má buď nadváhu nebo trpí obezitou1. Toto vysoké procento je dáno zejména tím, že domácí mazlíčci nedostávají stravu, která by byla přizpůsobena změnám v jejich životním stylu. Strava jim tak např. nedodává specifické nutriční výhody, nedostávají správné množství krmiva nebo mají nedostatek pohybu. Jak lze očekávat, stejně jako u nás u lidí se nároky na výživu domácích mazlíčků mění v závislosti na jejich životním stylu. Je to jen otázka vyváženosti.

Přibírání na váze může být ovšem u koček podmíněno jinými faktory, jako jsou:

  • pohlaví
  • kastrace
  • prodělané nemoci
  • věk
  • nedostatek pohybu.

 

Dnes se obecně bere na vědomí, že moderní životní styl domácích mazlíčků vyžaduje individuálnější stravovací návyky, které reflektují nejzávažnější faktory jejich životního stylu a života jako takového.

DOSAŽENÍ SPRÁVNÉ ROVNOVÁHY

Pokud hloubáte nad tím, kolik krmiva máte dávat vaší kočce, vězte, že podávat jí to správné množství jídla s ohledem na pohlaví, věk, životní styl a kastraci, je klíčem k udržení její zdravé tělesné hmotnosti.

Pár slov od Dr. Cornelie Ewering, expertky na výživu z Perfect Fit - „Ačkoliv množství krmiva hraje důležitou roli v tělesné hmotnosti vaší kočky, to „jak“ a „kdy“ ji krmíte může být neméně důležité. Jídlo zabere vaší kočce denně méně než jednu hodinu. Nejvíce času tráví spaním (14 až 18 hodin za den). Proto musí být její krmení rozprostřeno během celého dne a jídlo musí být podáváno v malém množství. Speciálně navržené dávkovače granulí rozdělí jednotlivá jídla do celého dne a nasytí kočku přirozeným způsobem. Mají rovněž přidanou hodnotu v podobě mentální stimulace vaší kočky, jelikož kočka musí hledat a snažit se, aby se ke granulím dostala!“

Na základě těchto informací je pouhé přizpůsobení kalorického příjmu vaší kočky pouze část celkového řešení. Krmivo doporučené veterinářem vám může pomoci, ale úspěšné dosažení vyrovnané tělesné hmotnosti vaší kočky vyžaduje komplexní přístup zahrnující zdravý životní styl, jehož součástí je pravidelný pohyb například ve formě her.

Pár slov od Dr. Corinne Lesaine, konzultační veterinářky pro Perfect Fit – „Vaše kočka zůstane v kondici díky hře na lovení a hledání. V prostředí chudém na stimuly vidí vaše kočka krmení jako prostředek, jak se vypořádat s nudou, připustíme-li navíc žadonění o jídlo a pamlsky, tato situace se ještě zhorší. Je třeba zvážit ponechání si pamlsků na hry nebo učení, jelikož se jedná o vynikající příležitosti, jak ji potěšit a působit proti její znuděnosti pomocí zábavy a stimulujících aktivit, u kterých ji můžete odměnit za její snahu. Abyste jí pomohli uchovat si zdravou tělesnou hmotnost, měli by být její porce krmiva přizpůsobeny počtu pamlsků, které dostane během dne.“

ZDRAVÉ TRIO

Není žádným tajemstvím, že klíčovým faktorem v zajišťování duševní pohody vašeho mazlíčka je integrovaný přístup, který kombinuje zdravou výživu (což v praxi znamená krmivo umožňující hlídání hmotnosti kočky), správné množství pohybu a mentální stimulaci pomocí hravé interakce. Tyto tři „základní hodnoty“’ mohou být vyjádřeny jako tři pilíře duševní pohody, což je strava/pohyb/hra. Věříme, že právě ty jsou klíčem k udržení vašeho mazlíčka v dobré kondici po celý život!

Myšlenka tohoto integrovaného přístupu spočívá v tom, že všechny tři pilíře jsou vzájemně propojené a zároveň individuálně podporují celkovou duševní pohodu vašeho mazlíčka. Jedná se o více než pouhé obecné poskytování vyváženého životního stylu vašemu mazlíčkovi. Tento přístup navíc vede k ještě těsnější interakci mezi vámi a vaším mazlíčkem. Prospěch z toho tedy máte vy oba!

Udržování tělesné hmotnosti vašeho mazlíčka vyžaduje určitou dávku disciplíny, ale nedůležitější je přece zachování jeho zdraví a zabezpečení jeho duševní pohody během celého života. Kvalita a množství krmiva, které kočce dáváte, jsou určujícími faktory její hmotnosti, obzvláště pak tehdy, pokud je kočka kastrovaná a má tak větší sklony k přibírání (odkaz na stránku s výživovým rádcem). Stejně tak důležité je však poskytnout jí příležitost hýbat se a fyzicky cvičit. Předpokládáme, že hraní se brzy stane tím nejlepším přítelem v motivování vaší kočky!

ZDE NAJDETE NAŠE VÝROBKY

Produkty Perfect Fit naleznete i u našich retail partnerů