Nutro imagery

Hledání

Chcete-li vyhledat články a produkty, zadejte níže klíčové slovo.

PSÍ HRAČKY A HRY: JAK VYBRAT SPRÁVNOU HRAČKU PRO VAŠEHO PSA

Share Perfect Fit Sdílet
PSÍ HRAČKY A HRY: JAK VYBRAT SPRÁVNOU HRAČKU PRO VAŠEHO PSA

Co má společného většina psů bez ohledu na rasu, velikost či dokonce věk? Většinu psů si ráda hraje. Možná je váš pes během dne sám doma a hledáte novou hračku na rozveselení jeho dne? Nebo už vás unavuje hraní s míčkem a rádi byste našli alternativní venkovní zábavu a domácí hry pro vás a vašeho kamaráda? Pokud jste majitelem prvního psa, tento článek vám poskytne několik tipů, jak proměnit čas na hraní pro psa v zábavu a mentální stimulaci. 

PROČ JE HRANÍ PRO VÝVOJ VAŠEHO PSA TAK DŮLEŽITÉ?

Hraní je pro vašeho psího společníka důležité i z emočního a fyzického hlediska a kvůli učení, které přináší.  Za prvé a především: každý, včetně vašeho psa, potřebuje vypuštění páry neboli uvolnění nahromaděné energie, zejména pokud byl předtím nějakou dobu sám doma. Když si se svým psem hrajete, učíte jej rovněž sociální interakci a dovednostem, jako je vycházení s ostatními psy, dětmi nebo vašimi sousedy a současně tím posilujete vaši emoční vazbu. Je to rovněž skvělý způsob zlepšení jeho koordinace a mentální stimulace způsobem, který jiné fyzické aktivity , jako jsou procházka nebo samotné běhání, neposkytují. Nakonec se nabízí přidaná hodnota v tom, že většina her zvyšuje fyzickou aktivitu vašeho psa, ačkoliv nemusí jít nezbytně o prvotní motivaci pro hru samotnou.  Ať už si se psem hrajete sami nebo spolu s kamarádem, uvnitř domu nebo na zahradě, v parku s jinými psy nebo zda si hraje sám s hračkou, nezapomínejte, že hra by vždy měla být pro vašeho čtyřnohého člena rodiny zábava a odpočinek. A nebojte se, pokud nemáte hodně času najednou. I krátká doba hraní je pro vašeho psa přínosem a stojí za námahu.

 

PSÍ ZÁBAVA A HRY

Existuje mnoho her, které můžete se svým psem jednoduše hrát a které nevyžadují velkou přípravu nebo komplikované vybavení. I když je optimální hrát si venku, není to vždy možné kvůli špatnému počasí nebo absenci zahrady či jiných venkovních prostor vyhrazených pro psy. Mnoho her lze nicméně upravit pro podmínky doma, i když s určitými omezeními.  Zde nabízíme několik populárních her, z nichž některé lze provozovat uvnitř i venku.

Přines. Jakýkoliv seznam her se psem by byl neúplný bez klasické hry na přinášení věcí. To zahrnuje házení míčkem nebo jiným pro psa bezpečným předmětem do dálky a výzvu pro psa, aby věc přinesl. I když tato hra zní jednoduše, ne všichni psi instinktivně chtějí přinášet míčky nebo předměty, nicméně u těch, které to baví, představuje největší výzvu přimět je, aby míček vrátili zpět. Aby hra na nošení fungovala, pes musí nejdříve zvládnout základní výcvik návratu a příkaz „polož“. Když je pes připraven míček nosit a skutečně vám jej přinese, házení může poskytnout hodiny zábavy a dobrého pohybu. Mnoho psů miluje fotbal.  Ačkoliv házení je mnohem větší zábava venku, upravenou verzi lze použít i doma, pokud míček neházíte moc daleko a pokud zvolíte relativně volný prostor, kde se může pes volně pohybovat a do ničeho nenarazí.

Schovávaná: To je skvělá hra se psem a dalším členem rodiny, jak venku tak doma. V domě řekněte psovi nebo štěněti, aby zůstal na místě s dalším osobou a vy se schovejte v jiné místnosti. Zavolejte na něj a když vás najde, pochvalte ho a odměňte jej pohlazením nebo pamlskem. Hra je zábavná i venku, jen se neskrývejte příliš daleko od psa a ujistěte se, zda poslechne, když ho zanecháte na místě a zavoláte na něj. Pokud váš pes zvládá zůstat na místě sám, zatímco se schováváte, můžete s ním na schovávanou hrát sami.

Házení diskem: Tato vzrušující hra je určena spíše ven. Někteří psi okamžitě chápou, že mají disk chytat a vrátit jej zpět, zatímco u jiných to může vyžadovat trochu tréninku. Nejdříve psa seznamte s diskem a nabídněte mu, aby jej vzal do tlamy. Když si ho pes ochotně bere, naučte jej příkaz „dej“, a odměňte jej pochvalou nebo pamlskem, když disk přinese zpět. Následně trénujte házení disku na velmi krátké vzdálenosti, pokud ho chytne, odměňte jej znovu a následně postupně prodlužujte vzdálenost hodu. To je skvělá zábava a vynikající trénink pro vašeho psa, který mu poskytuje hodně možností běhat a skákat a současně si cvičit funkci chytání. Nezapomeňte koupit disk speciálně určený pro psy, neboť lidské létající disky mohou vašemu kamarádovi uškodit a mohou se hůře chytat. Tato hra vyžaduje hodně prostoru na hraní a ujistěte se, zda se v okolí nevyskytují děti, abyste zabránili případným nehodám.

Hra s pachy: Psi se rodí s neuvěřitelným čichem, takže v historii byli využívání ke stopování kořisti. Dnes jsou však domácími společníky a většina psů nemá příležitost tuto skvělou vlastnost využít. Hra s pachy je odměnou, která probouzí přirozené psí chování a vyzývá jeho mysl ke hře. „Skrývání předmětu“ je jednoduchá hra na pachy, přičemž psovi nejdříve ukažte předmět nebo ho seznamte s jeho pachem (tj. kus vašeho oblečení nebo některá z jeho hraček) a potom ho schovejte v domě a nechte ho, aby ho vyčenichal. První předmět by měl najít jednoduše a postupně je třeba obtížnost zvyšovat. Pokud pes předmět najde, můžete jej odměnit pohlazením nebo pamlskem. Další zábavnou hrou je „která ruka“? Ukažte psovi oblíbenou hračku (která na sobě má psí pach) v jedné ruce a nechte ho, aby ji očichal. Potom hračku schovejte do jedné ruky, ale psovi ukažte obě ruce.  Hračku psovi dejte jen pokud očichá správnou ruku. Podobně si můžete hrát tak, že pod některý ze tří hrníčků schováte pamlsek. Jakmile váš pes pochopí koncept, můžete sklenice přesouvat a jeho cíl je ukázat správnou skleničku, aby dostal pamlsek. Pokud k tomu máte možnost, zkuste psovi hračku schovat venku a vyzvěte jej, aby ji našel.

Překážkový běh: Pokud váš pes rád běhá a skáče, připravte si svépomocí překážkovou dráhu na dvoře nebo si kupte hotovou sadu vybavení na agility vhodnou pro psa jeho velikosti a věku. K podomácku vyrobené překážkové dráze můžete použít oranžové dopravní kužely pro cvičení psího slalomu nebo dětský skládací tunel dostatečně velký na to, aby se jím mohl pes pohodlně a bezpečně proplazit. Profesionální vybavení na trénování agility můžete používat doma, včetně vln, skoků, tunelů, rámů a psích stezek. Jde nejenom o skvělé cvičení pro vašeho psa, ale v případě, že je pro něj překážka hodně náročná, naučí se i poslouchat vaše příkazy. Některé překážkové dráhy lze upravit pro domácí prostředí.

 Hry ve vodě: Mnoho psů miluje vodu a zejména v létě, kdy teploty rostou, si váš pes užije běhání s vámi přes rozprašovač vody nebo s hadicí na zahradě.  Mohlo by ho také bavit nošení hraček z vody, pokud bydlíte v blízkosti čisté vodní plochy vhodné pro psí plavání, zkuste mu házet plovoucí psí hračky do vody, které vám pak musí vrátit. Dnes patří k populárním psím sportům i paddle boarding nebo kanoistika. Váš pes si užije čas s vámi na vodě a občas si třeba skočí zaplavat. Nezapomeňte mu dát záchrannou vestu, a to i pokud věříte jeho plaveckým schopnostem. Pokud nebydlíte v blízkosti vody, ale máte dvorek, můžete připravit bazének, kde si může váš kamarád hrát ve vodě, zejména pak v létě. Pokud je u vody, je třeba mít psa neustále pod dohledem.

Výlet do psího parku: Stále populárnější psí parky jsou místem, kde může váš pes volně běhat bez vodítka, pokud jej máte pod kontrolou. Psí parky nabízejí jedinečnou příležitost, aby se váš pes socializoval s dalšími psy a hrál si s nimi v otevřeném prostoru. Nicméně ne všichni psi jsou připraveni a cítí se dobře ve společnosti dalších psů, takže postupujte pomalu a nezapomeňte se ujistit, že okamžitě reaguje na příkaz „ke mně“, než jej pustíte z vodítka. Někteří odborníci doporučují před cestou do psího parku vzít vašeho pejska na řádnou procházku, aby již mohl uvolnit část energie, než se zapojí do hry v prostředí se silnými podněty. Některé psí parky mají vyhrazené prostory nebo časy pro menší psy, pokud například vlastníte jorkšírského teriéra, jezevčíka nebo německého špice, nemusí být připraven setkat se s mnohem většími psy jako jsou obří německá doga nebo dokonce labrador.

VOLBA SPRÁVNÉ PSÍ HRAČKY

Existuje mnoho typů psích hraček, které jsou určeny pro oživení her s vaším psem, stejně jako k tomu, aby jej vedli k samostatným hrám. S hračkou vhodnou téměř pro všechny účely byste neměli mít problém vybrat něco, co se bude vašemu psovi líbit. Obvykle je nejlepší vyzkoušet a přizpůsobit velikost hračky velikosti vašeho psa, přičemž větší hračky jsou vhodnější pro velké psy.  Nezapomínejte však, že hračka by neměla být tak malá, aby ji mohl váš pes polknout nebo by se jí mohl udusit. Různé hračky jsou rovněž vhodné pro psy v různém věku. Například některé žvýkací hračky jsou speciálně určeny pro přezubující štěňata, zatímco jiné hračky jsou určeny pro stárnoucí zuby starších psů.  Nezapomínejte také případně vyměnit hračky, které jsou opotřebované nebo poškozené a zabraňte svému zvířecímu kamarádovi, aby si hrál s hračkami pro děti, které pro něj mohou být nebezpečné. Kvalitní psí hračky jsou vyrobeny z materiálů, které jsou odolné vůči intenzivnímu žvýkání.  Zde je několik populárních možností:

Skládanky: Tyto hračky se dodávají v různých tvarech a velikostech a jsou určeny ke stimulaci mentální kapacity vašeho psa a brání nudě , když je doma sám. Většina skládanek má formu dávkovacího zařízení, jako je malá kulička, kterou můžete naplnit pamlsky, a mají otvor, který můžete nastavit v závislosti na obtížnosti, kterou chcete pro svého psa připravit pro získání pamlsku, nebo tvar skákací gumové hračky naplněné pamlsky.  K dalším skládankovým hračkám patří desky s otvory pro ukrytí pamlsků a posuvnými deskami nebo plyšové hračky naplněné pískacími hračkami, které se pes může snažit vyndat ven.

Vodní hračky: Pokud váš pes miluje vodu, existuje velké množství vodních hraček na celé hodiny házení včetně plovoucích disků, falešných kamenů, které můžete upustit do vody a on je pak nosí, gumových hraček s upevněným lanem, stejně jako hraček, které naplníte vodou a ta se postupně uvolňuje žvýkáním, čímž se pes ochlazuje.

Žvýkací hračky: Pravděpodobně už vám to došlo, ale psi opravdu rádi žvýkají. Ve skutečnosti je žvýkání nezbytné pro jejich mentální a fyzické zdraví. Žvýkání potravy tuto instinktivní potřebu všech psů nenaplní. Na trhu existuje mnoho odolných, tzv, nezničitelných žvýkacích hraček, je nicméně důležité vybrat hračku, která není moc tvrdá pro zuby vašeho psa ani příliš měkká, aby se nedala příliš jednoduše žvýkat. Vyberte také žvýkací hračku dost velkou, kterou nebude moci polknout.

 Hračky na muchlování nebo nošení: Mnoho psů, zejména pak štěňat miluje hraní, spaní nebo jen přenášení „bezpečné deky“ nebo oblíbené hračky. Tou může být vaše tričko nebo hračka speciálně určená na tento účel. Nezapomeňte však vybrat takovou, která je odolná a lehce omyvatelná.

Pokud tedy jde o hraní s vaším psem, existuje bezpočet možností pro zapojení mysli vašeho psa, podporu jeho sociálních schopností, posílení jeho fyzické aktivity a jednoduše pro společnou zábavu. Pokud máte pocit, že váš psí kamarád nereaguje na konkrétní hru nebo hračku bezprostředně nadšeně, nenechte se odradit. Mže mu chvíli trvat, než si na novou hračku zvykne nebo než pochopí pravidla hry. Pokud se to stane, dejte hračku na chvíli bokem a vytáhněte ji později nebo hru zkuste další den. Je také možné, že váš pes některou hračku nebo hru skutečně nemá rád. Pokud to tak vypadá, neváhejte zkusit jinou hračku nebo hru, možná vhodnější pro přirozený sklon nebo náklonnost vašeho psa. Dříve či později narazíte na hru nebo hračku, kterou bude milovat a poskytne mu celé hodiny zábavy a nové prostředky pro obohacení vašeho vztahu se psem.

ZDE NAJDETE NAŠE VÝROBKY

Produkty Perfect Fit naleznete i u našich retail partnerů