Nutro imagery

Hledání

Chcete-li vyhledat články a produkty, zadejte níže klíčové slovo.

ZANECHÁNÍ PSA OSAMOTĚ

Share Perfect Fit Sdílet
ZANECHÁNÍ PSA OSAMOTĚ

Začali jste pracovat na novém místě? Nebo jedete na dovolenou a psa nemůžete vzít s sebou? Bez ohledu na důvod, vždy nastane chvíle, kdy budete potřebovat ponechat psa doma samotného.

Naštěstí, ačkoliv jsou psi společenští tvorové, kteří potřebují a milují společnost lidí a dalších čtyřnohých přátel, dovedou si užít i čas osamotě. 

Dobrou zprávou je, že je třeba jen trochu tréninku a přípravy. Váš pes se naučí zvládat a dokonce si užít svůj čas osamotě. Zde nabízíme rady a tipy, které vám pomohou zajistit pohodu vašeho psa, pokud nejste doma.

JAK NECHAT ŠTĚNĚ NEBO PSA DOMA SAMOTNÉ

Pokud chcete psa nechat doma samotného, klíčová je příprava.

Zajistěte, aby měl bezpečný přístup ven, kam si může dle potřeby odskočit a nikdy jej doma nenechávejte déle než osm hodin, aniž by jej někdo přišel zkontrolovat.

Pokud je pes zvyklý na soustavnou společnost, začněte jej připravovat na svou nadcházející nepřítomnost krátkými intervaly osamění. Poskytněte mu dostatečně bohaté prostředí a pozitivní stimulaci, aby se naučil být sám a aby si to užíval.

TIPY PRO UČENÍ PSA BÝT O SAMOTĚ

Existuje několik věcí, které mohou vašemu psovi pomoci, aby si na samotu postupně zvykl. Čím dříve s učením začnete, tím lépe.

  • Své štěně/psa v rané fázi socializujte. Pomozte mu naučit se vycházet s dalšími lidmi hned od začátku. Bude mnohem jednodušší nechat jej s osobou na hlídání nebo u rodiny a přátel, pokud to bude později potřeba.
  • Od prvního dne, zejména pak u štěněte, zkuste nebýt se zvířátkem v neustálé interakci, ani jej stále nehlaďte. Nechte mu trochu volného času.
  • Střídejte období, kdy si jej všímáte a kdy ne. Pokud máte děti, vysvětlete jim, že i štěňátko potřebuje čas samo pro sebe.
  • Nikdy nezačínejte tím, že necháte stěně/psa dlouho osamotě. Mělo by jít o postupný proces. Začněte velmi krátkými absencemi a prodlužujte je teprve poté, co váš pes zůstane při kratších absencích klidný. Pokud začne znovu být mimořádně vzrušený nebo pokud nedokáže zachovat klid, když odcházíte, začněte proces od začátku.
  • Začněte doma: Pokud je váš pes zvyklý být neustále ve stejné místnosti s vámi nebo vás sledovat, zkuste jej požádat, aby zůstal krátkou chvíli v místnosti sám. Pokud to zvládne v klidu, odměňte jej. Pokud toto cvičení váš pes zvládne, zkuste jej doma nechat chvíli samotného a pak se vraťte.
  • Neprodlužujte loučení se psem a když se vrátíte, nepřehánějte to s nadšením ani nebuďte příliš mazliví. Důležité je, aby pochopil, že vaše odchody a příchody jsou běžná součást dne.
  • Někteří trenéři doporučují psa ponechat doma, aniž by pes věděl, že odcházíte. Jinými slovy, přicházejte a odcházejte, aniž byste mu věnovali pozornost, několikrát denně. Připravte se k odchodu (vezměte si kabát, klíče atd.) a pak neodejděte, nebo odejděte bez příprav, aby se váš pes předem nestresoval z toho, že se chystáte odejít.

 

Pokud se chystáte odejít na delší než velmi krátkou dobu, vezměte jej na procházku nebo mu před odchodem zajistěte jinou formu fyzické aktivity. Když budete pryč, bude víc v pohodě. Možná dokonce usne.

TIPY PRO ZAJIŠTĚNÍ OBOHACUJÍCÍHO PROSTŘEDÍ PŘÁTELSKÉHO PRO PSA

Existuje mnoho věcí, které mohou vylepšit prostředí vašeho psa, aby se cítil pohodlně a nenudil se.

  • Mějte speciální tašku na psí hračky, kterou vyndáte, pouze když se chystáte odejít. To je způsob, jak spojit váš odchod pro vašeho psa se zábavou a něčím pozitivním! Existuje mnoho skvělých psích hraček včetně hraček, které lze naplnit suchým psím krmivem, které si váš pes musí vydolovat, skládanky a další.
  • Nadčasové tipy: Nechte TV nebo rádio běžet na nízkou hlasitost, abyste maskovali venkovní hluk, který by mohl psa rozrušit.
  • Osvěžující spánek: základ pro skvělé hry. Ujistěte se, zda má váš pes pohodlný pelíšek, kde může odpočívat a relaxovat. Pokud je štěně, dejte mu pro větší pohodlí jeho oblíbenou hračku na spaní.

 

JAK DLOUHO MŮŽU NECHAT ŠTĚNĚ/PSA OSAMOTĚ?

Každý pes je jiný a samotu bude prožívat jinak v závislosti na své osobnosti. Váš pes může být poměrně samostatný a být několik hodin osamotě mu nemusí vadit, zatímco pro jiné psy je to minimálně zpočátku velmi těžké. Pokud je však pes řádně socializován, dokáže zvládnout několik hodin nepřítomnosti. Pokud má váš pes s osaměním přesto problémy, promluvte si se svým veterinářem nebo zkušeným cvičitelem psů nebo specialistou na jejich chování. Pomůže vám identifikovat základní příčinu problému a zjistit vhodné řešení.

Věk a životní styl vašeho psa mají do jisté míry také vliv na to, jak dlouho dovede zůstat osamotě. Například i velmi malá štěňata lze nechat osamotě několik hodin (ideálně společně s jejich matkou). Štěně se postupně naučí, jak se uklidnit a samo se zabavit. Pokud jde o dospělé psy většina se s pomocí vhodného cvičení a ve vhodném prostředí dokáže naučit zůstat sama až čtyři nebo pět hodin 

Někdy však potřebujeme našeho psího kámoše opustit na delší dobu. Pokud jste pryč od rána až do večera a nemáte možnost zastavit se na oběd, bylo by dobré, pokud by se mohl za psem zastavit soused, kamarád nebo osoba hlídající psy, aby si s ním pohráli a zkontrolovali jej. Mohou jej vzít na procházku, umožnit mu vyčůrat se a vykakat, a dám mu čerstvou vodu. Pro vašeho psa bude tato sociální interakce vítaná. Když plánujete nechat psa osamotě přes noc nebo dva či více dní, silně doporučujeme zajistit domácí hlídání nebo náhradní rodinu. Po návratu je důležité věnovat čas hrám a interakci se štěnětem/psem, abyste se sním pobavili a odpočinuli si spolu.

Pokud svého psa necháte samotného, může to být pozitivní zkušenost pro něj i pro vás, pokud se pečlivě zamyslíte nad tím, jak dlouho bude sám a na tuto zkušenost jej předem vhodně připravíte. V případě kratších absencí by měl být váš pes po vhodném cvičení a v bohatém prostředí v pořádku doma. Možná se na ten čas bude dokonce těšit díky svým speciálním hračkám typu „sám doma“! Navzdory tomu nezapomínejte, že psi jsou a vždy budou společenští živočichové. Ani nejlepší hračka na světě mu nenahradí vaší společnost nebo dovádění s jinými zvířaty nebo psy. V případě delší nepřítomnosti nezapomeňte zvážit některou z možností péče o psa, které jsou dnes k dispozici, včetně adopce jiného zvířete (to bude vyžadovat čas na zvykání), aby byl váš pes spokojený a v pohodě, i když nejste doma!

ZDE NAJDETE NAŠE VÝROBKY

Produkty Perfect Fit naleznete i u našich retail partnerů