Nutro imagery

Hledání

Chcete-li vyhledat články a produkty, zadejte níže klíčové slovo.

5 NEJLEPŠÍCH PSÍCH SPORTŮ

Share Perfect Fit Sdílet
5 NEJLEPŠÍCH PSÍCH SPORTŮ

K ČEMU TA NÁMAHA?

Pokud jste jako my, dobře víte, že pravidelný pohyb, ať už je to chůze, jogging nebo cvičení v posilovně, je:

  1. dobrý pro vás
  2. životně důležitý pro dlouhodobé zachování zdraví a dobrého stavu a
  3. něco, co by mělo zmizet ze seznamu úkolů a prostě s tímzačít hned.

Ve světe, kde existují kluby zdraví, aerobik pro seniory, jóga a zumba pro děti s rodiči, je stále těžší ignorovat skutečnost, že pohyb je důležitý (i když někteří z nás se stále snaží dokázat opak!).

Nicméně jako majitel psa si možná ani neuvědomujete, že pohyb je pro vašeho psa stejně důležitý jako pro vás. Ačkoliv se instinktivně snažíte zajistit mu hodně lásky včetně denní dávky mazlení na pohovce, měli byste rovněž zvážit odpovídající fyzickou aktivitu přizpůsobenou věku, plemeni, charakteru a fyzickým sklonům vašeho psa, neboť je to důležité pro zachování jeho mentální svěžesti a fyzického zdraví po celou dobu života. Zkráceně, když vezmete svého psa dvakrát denně na procházku, je to skvělý začátek, ale nemusí to být dost pro splnění jeho fyzických a mentálních potřeb.

OD PRACOVNÍHO POMOCNÍKA PO SPOLEČENSKÉHO PSA: SPLNĚNÍ POTŘEB POHYBU VAŠEHO PSA

Ačkoliv se o tom dosud vede diskuze, některé nedávné výzkumy ukazují, že před 12 000 (Blízký východ) až 31 000 lety (Belgie)1 žili domestifikovaní psi společně s lovci-sběrači a pravděpodobně jim pomáhali při hledání potravy a udržovali od nich predátory v bezpečné vzdálenosti. Během staletí byli psi šlechtěni, aby lidem pomáhali při různých typech často fyzicky velmi náročných činností. Border kolie a australští ovčáci byli dlouho trénováni na hlídání stád, zatímco extrémně sportovní aljašští huskyové jsou dodnes používání v arktických regionech jako pracovní tažní psi. Labradorský retrívr byl tradičním loveckým psem chovaným na hon na kachny a nyní je školen pro pomoc slepým nebo pro práci v bezpečnostních složkách.

Dnes však jednoduše většina našich oblíbenců sdílí náš poměrně sedavý život. Jako člen rodiny sdílí váš pes i váš domácí život, ale často zůstává sám, když jste v práci nebo něco zařizujete. Bez ohledu na svůj věk potřebuje váš psí kamarád fyzickou aktivitu, aby uvolnil nahromaděnou energii. Kromě toho, některá plemena vyžadují více aktivity než jiná, a nemusí to nezbytně souviset s jejich velikostí. Takže vyšší potřebu aktivity mají pastevečtí psi střední a větší velikosti jako jsou německý ovčák nebo australský ovčák, ale stejně tak i menší Jack Russel teriéři, kteří byli původně chováni na lov lišek, nebo menší, ale mimořádně energický kokršpaněl.

Pokud váš kamarád nemá možnost uvolnit energii, může začít hledat jiné, ne už tak roztomilé pobavení. Fyzická aktivita a hraní jsou rovněž velmi důležité pro to, aby váš kamarád získal dostatečné mentální stimuly, uchoval si svalovou hmotu a zabránilo se růstu jeho hmotnosti. Učí ho rovněž socializačním dovednostem, stejně jako disciplíně a posiluje jeho vazbu s vámi. Navíc pohyb se psem může poskytnout dobrou rozcvičku i vám (kromě mnoha zábavy), samozřejmě pokud nejdříve zvážíte všechny kapacity a omezení vašeho psa.

 

JAKÉMU TYPU SPORTU BYCH SE MĚL SE PSEM VĚNOVAT?

Pokud nejste mimořádně nadaný sportovec nebo vás to instinktivně netáhne k míči, nemějte strach, stále existuje mnoho sportů, kterým se můžete se svým psem věnovat. Dlouhé procházky nepochybně pomohou udržení zdraví vás obou a čutání s míčkem je taky zábavné, nicméně venku existuje hodně stimulujících, fyzicky náročných her pro psy. Zde uvádíme pět nejlepších.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ PSÍ SPORTY V ČESKÉ REPUBLICE

Existuje mnoho psích sportů, každý z nich je spojený s jinými přínosy pro vašeho psa, a každý vyžaduje určité dovednosti nebo sklony. Dnes se rozrůstá počet klubů, které nabízejí tyto druhy tříd psích sportů. K pěti nejvýznamnějším patří:

  1. Agility, sport, v němž musí pes co nejrychleji překonat překážkovou dráhu dle vašich pokynů. Jak naznačuje název, tento velmi komplexní sport rozvíjí agilitu, flexibilitu psa a jeho schopnost poslouchat a patří dnes k nejpopulárnějším psím sportům.!
  2. Cani-Cross je fyzicky náročnější sport s důrazem na výdrž a rychlost, neboť základem je běh, během kterého jste tažen vaším energickým kamarádem se speciálním popruhem. Majitelé menších a/nebo méně energií nabitých psů mohou vyzkoušetCani-Walk, což je v podstatě to samé, jen se jedná spíše o chůzi než běh.
  3. Bikejoring je rekreační sport, při kterém pes nebo tým psů v popruhu běží před cyklistou, který je psy v podstatě tažen. Jedná se o skvělý sport pro psy, kteří jsou již v dobré kondici a milují běhání.
  4. Poslušnost testuje schopnost vašeho psa chodit u nohy, skákat, přinášet předměty a socializovat se s ostatními psy a lidmi. Je vhodný zejména pro lehčí psy, je méně fyzicky namáhavý, ale stejně náročný a pokud se provádí s hudbou, označuje se jako Dog Dance!
  5. Flyball je přímá překážková dráha, kterou je třeba absolvovat bez povelů a na konci musí pes uchopit míček a přinést jej zpět po stejné trase v opačném směru co nejrychleji. Hrají spolu týmy po čtyřech psech, soutěžně i pro zábavu, a zahrnuje běhání, skákání, chytání a přinášení. Je vhodný pro energické psy.

CO DĚLAT PŘED ZAHÁJENÍM SPORTU SE PSEM

Než se svým psem zkusíte nějaký sport, nezapomeňte zohlednit jeho věk, fyzický stav a přirozené sklony. Silně doporučujeme, abyste psa nechali prohlédnout veterinářem, aby rozhodl, jaké jsou jeho sklony pro některé sporty, a abyste se ubezpečili, že nemá zdravotní potíže, které je třeba řešit. Nezapomínejte, že možná bude nutné upravit jeho stravování v závislosti na míře aktivity. K dispozici je mnoho vysoce energetických krmiv pro velmi aktivní psy. A i když to bude nepochybně zábava a vzrušení sdílet tuto novou aktivitu se svým psem, dávejte pozor na přetěžování. Naučte se sledovat známky toho, jak váš pes reaguje na novou míru aktivity (tj. Nepřehřívá se? Nedýchá ztěžka?). Nezapomeňte, že vy i váš pes potřebujete trochu času na přizpůsobení se novým výzvám, takže za prvé a především - ať je to zábava!

Pro podrobnější informace na toto téma viz náš článek „Jak cvičit fyzickou aktivitu s mým psem?“.

1Vonholdt, Bridgett M., John P. Pollinger, Kirk E. Lohmueller, Eunjung Han, Heidi G. Parker, Pascale Quignon, Jeremiah D. Degenhardt a kol. 2010. « Genome-Wide SNP and Haplotype Analyses Reveal a Rich History Underlying Dog Domestication ». Nature 464 (7290): 898‑902. doi:10.1038/nature08837.

ZDE NAJDETE NAŠE VÝROBKY

Produkty Perfect Fit naleznete i u našich retail partnerů