Nutro imagery

Hledání

Chcete-li vyhledat články a produkty, zadejte níže klíčové slovo.

KOLIK BY MĚLO MÉ ŠTĚNĚ SPÁT?

Share Perfect Fit Sdílet
KOLIK BY MĚLO MÉ ŠTĚNĚ SPÁT?

Přechází vaše štěně z šílené hravosti během několika minut do stavu otupělosti? Běhá kolem a pak najednou rychle odpadne bez ohledu na to, kde právě je? Je šampiónem ve šlofíčku zejména po hře a vycházce venku? Pokud vás to překvapuje, je to poměrně normální, že vaše rostoucí štěně potřebuje spát 15-20 hodin denně. Může se to zdát moc, ale nezapomínejte, že nově narozené štěně spí 90 % času! Vaše stěně může mít rovněž dar usnout poměrně náhle, někdy uprostřed něčeho, co dělá, jako je krmení nebo hraní. I když tohle náhlé usínání může být překvapivé, obvykle není důvod k obavám. Zejména během prvního roku se budou u vašeho štěněte pravděpodobně střídat okamžiky intenzivní energie, náruživé činnosti (včetně běhání, skákání, narážení a žvýkání, abychom uvedli jen pár věcí, která štěňata milují) s mnoha krátkými odpočinky a šlofíčky. A o co aktivnější vaše štěně je, o to víc bude potřebovat spát. Jak bude štěně stárnout, bude potřebovat méně spánku. Nicméně i dospělí psi spí hodně, v průměru 50-65 % času. Takže věřte nám, je lepší nechat vaše malé štěně spát! Můžete rovněž vyzkoušet naše tipy, jak jim pomoci dosáhnout kvalitního spánku, který potřebují k tomu, aby z nich vyrostli šťastní a zdraví dospělí psi.

KDE BY MĚLO ŠTĚNĚ SPÁT?

Nyní si možná myslíte, že je váš psí kamarád opravdu šťastný pes! Není to skvělé, moci spát kdykoliv a kdekoliv? Ve skutečnosti se však zamyslete, kolik se toho každý den musí naučit. Objevování světa je velmi vzrušující a pro štěňata únavné; tím spíš, že samo příliš nepozná, kdy je unavené. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, abyste štěněti pomohli odpočívat a aby tak získalo energii pro další dobrodružství.

  • Poskytněte svému štěněti pohodlí spánku v jeho vlastním pelíšku. Udržujte ho v pořádku s pratelnými dekami či polštáři a ujistěte se, zda má dost místa, aby se mohlo natáhnout.
  • Pelíšek umístěte na klidné místo v domě, kde nebude rušeno procházejícími lidmi. Pokud jsou v domě děti, připomeňte jim, že mají nechat štěně klidně spát.
  • Když vyberete místo na jeho pelíšek, nepokoušejte se ho přesouvat.
  • Zajistěte, aby v noci spalo v tmavé místnosti. Nicméně si uvědomte, že probudit se ve tmě či osamotě, může být pro nové štěně strašidelné. Dejte mu kus svého oblečení, aby se s ním mohlo mazlit. Vaše vůně ho uklidní.
  • Pokud vás pes vypadá unaveně, pobídněte ho, aby šel spíše do svého pelíšku, než aby si lehl kdekoliv právě je.
  • Střídejte období činnosti s možností, kdy si může štěně odpočinout ve svém pelíšku.

PROČ JE SPÁNEK PRO MÉ ŠTĚNĚ TAK DŮLEŽITÝ?

Spánek je životně důležitý pro to, aby ze štěněte vyrostl zdravý dospělý pes. Každá část jeho těla, počínaje mozkem až po svaly a centrální nervový systém, roste neuvěřitelnou rychlostí. Spánek mu umožňuje doplnit energii, kterou potřebuje k růstu. Váš mrňous neustále objevuje svět a učí se nové věci. Spánek je důležitou složkou schopnosti učení vašeho štěněte. Umožňuje mu zpracovat a zatřídit bezpočet zkušeností získaných v bdělém stavu.

POCHOPENÍ VZORCŮ SPÁNKU VAŠEHO PSA

Pokud sledujete štěně ve spánku, můžete si všimnout, že jeho dech je někdy nepravidelný. Víčka může mít zavřená, ale pod nimi se oči prudce pohybují. Psi mají ve skutečnosti dvě fáze slánku: hluboký spánek (někdy označovaný jako „pomalý spánek“) a paradoxní nebo REM spánek (což je zkratka pro rychlé pohyby očí). Během hlubokého spánku, který představuje přibližně 70 % spacího cyklu, se aktivita mozku vašeho štěněte zpomalí, ale jeho svaly zůstanou napnuté. V průběhu paradoxního spánku je činnost jeho mozku intenzivní a může se třást, hýbat ocasem nebo se může zdát, že běží na místě. Může dokonce štěkat, kňučet nebo skučet, ve skutečnosti však spí. Obecně se má za to, že se psům v paradoxní fázi spánku zdají sny, ačkoliv stále nevíme o čem.

V neposlední řadě, pokud to není nutné, je lepší spící štěně nebudit. A nezapomínejte, že není nic lepšího než sladký spánek, vyvážený denní fyzickou činností, vhodnou stravou a častými pauzami na spánek, aby vaše štěně  vstávalo tou správnou packou!

ZDE NAJDETE NAŠE VÝROBKY

Produkty Perfect Fit naleznete i u našich retail partnerů